Meksika Ticari Vize Hakkında

Meksika ticari vizesi başvurusunda bulunan kişiler Meksikalı kamu veya özel kurum tarafından verilen davet mektubunu temin etmelidirler.
Meksika'da faaliyet gösteren kurum resmi sicilini, şirketin misyonu ve kuruluşu ya da kurum amacını, komple adresini, kuruluş iletişim bilgisini içerir, üstlenilen faaliyet tahmini süre, Meksika'ya davet eden kişilerin ve ikametin ülkeye döndükten sonrası taahhüdün tüm masrafını karşılayan kişiye dair bilgiler. Meksika'da kurum son 12 aylık yatırım delilinin fotokopisini de ibraz etmesi gerekmektedir.
Meksika Ticari Vizesi başvurusu için ulusal mevzuat uygun bir Davetiye; davet eden kişi Meksikalı şirketler tarafından yazılmalıdır. Davet edilen kişi kişisel bilgisi, iletişim bilgisi, seyahat sebebi, seyahat tarihi ve davet eden kişi kimlik bilgisi, şirkette görevi, firma ünvanı ve iletişim bilgisi içeren şekilde hazırlanmalıdır. Davetiye, antetli kâğıt, imza ve kaşeli olarak sunulmalı. Meksika vizesi başvurusu 2 iş günü içinde sonuçlanmakta. Turistik, ticaret, transit, eğitim, din amaçlı ya da gazete olarak seyahat etmeyi isteyen sadece 6 ay kalma süreli Meksika elektronik vizesini alması gerekmektedir.

Meksika Ticari Vizesi Hakkında Bilgi

Meksika’ya ticari amaçlı seyahat edecek olan Türk vatandaşları, Meksika Ticari vizesi almalıdır. Meksika’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşları Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamili ise Meksika Ticari vizesi almalıdır. Diplomatik Pasaport sahibi olan Türk vatandaşları Meksika Ticari vizesinden muaftır. Meksika ticari vizesi konferans, kongre, iş görüşmesi, seminer gibi yerlere katılacak olan kişilere verilmektedir.

Meksika’ya Ticari amaçla seyahat edecek olan Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türk vatandaşları; internet sitesi üzerinden Meksika Ticari vizesi alabilirler. E-vize ile alınmış olan Ticari vizeler, vize sahibine ülkede 30 içerisinde ülkeye tek giriş yapma ve 180 gün kalma izni vermektedir. Rusya, Türkiye ve Ukrayna vatandaşları Meksika e-vizesi alabilirler. E-vize bir gün içerisinde çıkarılmaktadır. Bunun yanında Hususi ve Hizmet Pasaportu sahibi olan Türk vatandaşları bizzat Meksika vize başvurusunda bulunmalıdır.

Meksika Ticari vize başvuruları Meksika Ankara Büyükelçiliği ve Meksika’nın Türkiye’de bulunan diğer diplomatik temsilciliklerine yapılmalıdır. Başvuru için öncelikle Meksika Ticari vize başvuru formu doldurulmalıdır. Ardından ise Meksika vize başvurusu yapılacak olan yerden randevu alınmalıdır. Randevu tarihine kadar Meksika Ticari vizesi için gerekli olan belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve randevu tarihinde teslim edilmelidir.

Meksika Ticari Vizesi 2022

Meksika’da seminer, davet, kongre, konferans, iş görüşmesi gibi yerlere katılacak satılan ürün desteği vermek ya da alınan üstün desteği almak isteyen kişiler Meksika ticari vizesi almalıdır. Meksika ticari vizesi alacak olan kişiler Meksika’da çalışamaz ya da bir ürün satamaz. Bunun için Meksika çalışma vizesi alınmalıdır. Meksika turistik vize başvuruları Meksika konsolosluğuna şahsen yapılmalıdır.

Umuma Mahsus Pasaport sahipleri, e-vize ile Meksika ticari vizesi alabilir. Alınan e-vize ticaret vizesi için harç ödenmez ve 30 gün Meksika’da konaklama hakkı tanınır. Meksika e-vizesinden sadece Umuma Mahsus Pasaport sahipleri yararlanabilir. Diplomatik Pasaport sahipleri ise Meksika ticari vizesinden muaftır. Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahiplerinin ise ticari vize başvurularını şahsen yapması gerekmektedir.

Meksika ticari vizesi başvurusunda bulunacak olan Türk vatandaşları, ticari vize başvurularını Meksika Ankara Büyükelçiliği ya da Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’na şahsen yapmalıdır. Meksika ticari vizesi için öncelikle Meksika ticari vize başvuru formunu doldurmalıdır. Daha sonra ise ticari vize başvurusu yapılacak olan Meksika temsilciliğinden randevu alınmalıdır. Meksika vize randevu tarihine kadar Meksika ticari vizesi için gerekli olan belgeler hazırlanmalıdır. Bu belgeler Meksika randevu tarihinde yetkililere teslim edilmelidir.

Meksika Ticari Vize Nedir?

Meksika’ya ticari amaçlı olacak gidecek olan kişilerin alması gereken vize türü Meksika ticari vizesidir. Meksika ticari vizesi alacak olan kişiler Meksika ticari vizesinin ne olduğunu merak etmektedir. Bu yazıda Meksika ticari vizesi alacak olan kişiler için “Meksika ticari vize nedir?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Meksika ticari vizesi; Meksika’da kongre, seminer, konferans gibi yerlere katılacak olan kişiler iş görüşmesi yapacak olan kişilerin alması gereken bir tür izin belgesidir. Ayrıca Meksika’ya satılan ürün desteği vermek ya da Meksika’dan alınan ürün desteği almak isteyen kişilerin alması gereken izin türüdür. Meksika ticari vizesi, kısaca Meksika’ya gidecek olan kişilerin alması gereken bir tür izin belgesidir.

Meksika ticari vizesi alacak olan kişiler, Meksika’da bir işe girip çalışamaz ya da Meksika’da bir ürün satamaz bunun için kişinin Meksika çalışma izni alınması gerekmektedir. Meksika ticari vize başvuruları Meksika’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılabilir. Meksika ticari vize başvurularının inceleme ve sonuçlandırma yetkisi Meksika’nın Türkiye temsilciliklerine aittir.

Meksika ticari vizesi alacak olan kişilerin Meksika’da bulunan kişi, kurum ya da şirketten davetiye almadı gerekmektedir.

Meksika Ticari Vize Nasıl Alınır?

Meksika’ya seminer, kongre, konferans gibi yerlere katılacak iş görüşmesi yapacak olan kişilerin alması gereken vize türü Meksika ticari vizesidir. Meksika ticari vizesi alacak olan kişiler vizenin nasıl alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda Meksika ticari vizesi alacak olan kişiler “Meksika ticari vize nasıl alınır?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Meksika ticari vizesi alacak olan kişiler vize muafiyeti bulunmuyorsa seyahatini gerçekleştirebilmek için Meksika ticari vize alması gerekmektedir. Diplomatik Pasaport sahipleri Meksika ticari vizesinden muaftır. Başvurular aşağıdaki gibi yapılabilmektedir.

 • Meksika ticari vizesi başvuruları Meksika’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır. Ancak sadece Umuma Mahsus Pasaport sahipleri online vize alabilir. Ancak bu vize sadece havayolu ile yapılacak seyahatler için ve en fazla 30 günlük seyahatler için verilmektedir.
 • Meksika ticari vize başvurusu için başvuru yapılacak olan Meksika temsilciliğinden randevu alınmalıdır.
 • Randevu tarihine kadar Meksika vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır.
 • Hazırlanan evraklar randevu tarihinde yetkililere teslim edilmelidir.

Meksika ticari vize başvurusu yapacak olan kişilerin başvurularını inceleme ve sonuçlandırma yetkisi Meksika temsilciliklerine aittir.

Meksika Ticari Vize Nereden Alınır?

Meksika’ya ticari amaçlı olarak seyahat edecek olan kişiler Meksika ticari vizesi alması gerekmektedir. Meksika ticari vizesi alacak olan kişiler Meksika ticari vizesinin nereden alınacağını merak etmektedir. Bu yazıda Meksika ticari vizesi başvurusu yapacak olan kişiler için “Meksika ticari vize nereden alınır?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Meksika ticari vize başvurularını sonuçlandırma yetkisi Meksika’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine aittir. Başvuruları inceleme ve sonuçlandırma yetkisi Meksika vize başvurusunun yapıldığı temsilciliktir. Meksika ticari vize başvurusunu inceleme ve sonuçlandırma yetkisi Meksika Ankara Büyükelçiliği ve Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir. Yani Meksika ticari vize verme yetkisi Meksika’nın Türkiye temsilciliklerine aittir.

Meksika Ankara Büyükelçiliği ve Meksika İstanbul Başkonsolosluğu; Meksika ticari vize başvurularını inceledikten sonra onaylamakta ya da reddetmektedir. Meksika ticari vize başvuruları değerlendirildikten sonra onay alınırsa pasaporta basılmalıdır. Vize pasaporta basıldıktan sonra pasaportlar Meksika ticari vize başvurusu yapılan Meksika temsilciliğinden teslim alınmalıdır. Meksika vizesinin nereden alınacağı sorusuna verilebilecek en iyi cevap Meksika temsilciliğidir.

Meksika ticari vize nereden alınır? sorusunun cevabı yukarıda verilmiştir. Detaylı bilgi için Meksika temsilcilikleri ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Meksika Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Meksika’ya ticari amaçlı olarak seyahat edecek olan kişilerin alması gereken vize türü Meksika ticari vizesidir. Meksika ticari vizesi alacak olan kişiler vize başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda Meksika ticari vizesi alacak olan kişiler için “Meksika ticari vize kaç günde çıkar?” sorusunun cevabı verilmiştir.

Meksika ticari vize başvuruları genel olarak 1 hafta içerisinde sonuçlansa da her başvuru türü için sonuçlanma süresi farklılık göstermektedir. Başvuruların sonuçlanma süresi bazı durumlarda 1 ayı bulabilmektedir. Meksika ticari vizesi alacak olan kişilerin vize başvurularının sonuçlanma süresine birçok durum etki etmektedir. Meksika ticari vize başvurularının sonuçlanma süresine etki eden durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Meksika temsilciliğinin başvuru sahibinden ek belge talep etmesi,
 • Meksika temsilciliğinin başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırması,
 • Meksika vize başvurusu sırasında yanlış ya da eksik belge beyanı
 • Meksika ticari vize başvurusu sırasında hatalı bilgi beyanı
 • Meksika ticari vize başvurusunu inceleyen Meksika temsilciliğinin yoğunluğu
 • Ticari vize başvurusu yapan kişilerin yaşı, eğitim durumu, mesleği Meksika ticari vize başvurusunun sonuçlanma süresini etkilemektedir.

Meksika Ticari Vizesine Nasıl Başvurulur?

Meksika ticari vizesi, iş nedeniyle Meksika’ya seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Bununla birlikte ticari vize iş seyahatleri, kongreleri, fuarları, eğitimleri ve seminerleri de kapsamaktadır.

Meksika Ticari Vizesi Online Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika Devleti, ülke dışındaki kişiler ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için elektronik vize alma kolaylığı sağlamıştır. Meksika elektronik vize uygulamasında kategori ayrımı yapılmamaktadır. İş ziyareti sebebiyle Meksika’ya seyahat etmek planlanıyorsa Ticari kategorisinden elektronik vize sitesine başvurabilirsiniz. Fakat seyahat amacınız 180 günden daha uzun süren bir periyot kapsayacak ise Meksika oturma iznine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Meksika Ticaret Vizesi için Online Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meksika Konsolosluğu veya Elçiliği resmî web sitesi üzerindeki elektronik onay sayfasındaki linkinden Online Meksika Ticari Vizesi Başvuru Formu’na ulaşarak, eksiksiz ve dikkatli biçimde yanıtlanması durumunda elektronik onay talebini kısa sürede işleme koymaktadır. Meksika Online Ticari Vizesi başvuru formu doldurulması sırasında özen gösterilmesi gereken yerler; pasaport veya kimlik kartı bilgisi, seyahat bilgisi ve diğer bilgilerle ilgili bölümler yer alan sorular doğru ve net yanıtlanması burada çok büyük önem arz etmekte.

Meksika Konsolosluğu vize başvurusu elektronik onay sayfasının üzerinden vereceği muhtemel olan 2 cevap : Başvurunun onaylanması ya da Başvurunuz reddedildi tarzında olur. Meksika Konsolosluğu başvurusu için yanıtın olumlu olması durumunda çıktısının hem uçağa binmek için Havayollarına hem de Meksika giriş kapısında bulunan Gümrük Muhafaza yetkilisine sunumu zorunludur. Online Meksika vizesi başvuruları için sistemde kaydedilen bilgiler, kişisel evraklarla eşleşmemesi durumunda Meksika’ya uçuş veya Meksika’ya girişe izin verilmez. 

Meksika Ticari Vizesinin Süresi ve Ücreti

Meksika ticari vizesi sahipleri 180 güne kadar ikamet edebilirler ve ticari vizenin ücreti 44 USD’dir.

Meksika Ticari Vizesi İçin Gereken Evraklar:

Yeminli tercüman şartı aranmaksızın tüm belgeler İngilizce çevirileri yapılmış hâlde teslim edilmelidir.

 • Meksika Vize Başvuru Formu: Doğru ve eksiksiz hâlde doldurulmuş ve arkalı önlü tek sayfa hâlinde basılmış olmalıdır. (Vize merkezleri web sitelerinde bulabilirsiniz.)
 • Pasaport: Seyahatinizin bitim tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir.
 • Pasaport Fotokopisi: İlk ve son sayfası A4 boyutunda teslim edilmelidir. Fotoğraf: 4.5 x 3.5 cm boyutlarında arkası beyaz fonlu, gözlüksüz vesikalık vize fotoğrafı olmalı ve başvuru formuna yapıştırılmalıdır. (Türbanlı fotoğraflar yalnızca pasaporttaki fotoğraf da türbanlı ise kabul edilmektedir.)
 • Başvuru Yazısı: Başvuruda bulunan şirket tarafından görev tanımı ve işe başlama tarihinin bulunduğu yazı ibraz edilmelidir.
 • Maaş Bordrosu: Son üç ayı kapsayacak şekilde dosyada olmalıdır.
 • Kişisel Banka Hesap Özeti: Kısa vadeli vize başvuruları için son 3 aya ait günlük gelirini ve hesap hareketini göstermelidir. Uzun vadeli vize başvurularında ise son 6 aya ait günlük hesap hareketini ve gelirini göstermelidir. Bakiye kısmında başvuru sahibinin mevcut geliri gözükmelidir.
 • Vize ücretinin tam ve nakit olarak randevu gününde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Meksika’dan 180 gün içinde çıkılacağına dair dönüş bileti gereklidir.
 • Meksika ziyareti boyunca kalınacak sabit bir yerin kanıtlanması istenir.
 • Şirket Sahiplerinin Başvurularına Eklenmesi Gereken Evraklar: Şirketin ticari kayıtları ve mülklerinin kayıtları güncel şekliyle teslim edilmelidir.

Davet Belgesi Mevcut Olan Başvuru Sahiplerinin Belge İçeriğinde Arananlar:

 • Davet almış kişinin adı, soyadı ve milleti pasaportu ile aynı olmak zorundadır.
 • Kurum veya kuruluşun adresi ve iletişim bilgileri belgede bulunmalıdır.
 • Davet almış kişilerin kuruluşta yapacağı proje ve faaliyet bilgisi belgede bulunmalıdır.
 • Davetlinin Meksika’da bulunduğu süre boyunca masraflarının kuruluş tarafından karşılanacağı ve ülkesine dönüşünün kuruluş tarafından temin edildiği belirtilmelidir.

Ziyaretçi davet belgesinin orijinali ile başvurmak zorundadır ve kişilerin göndermiş olduğu davet mektupları kabul edilmemektedir.

Davetiyeye Eklenmesi Gerekenler:

 • Resmi ya da özel fark etmeksizin kurum ya da kuruluşun faaliyet amacı
 • Kuruluşun ismi, resmi sicil kaydı ve sicil kayıt numarası
 • Davet mektubunu imzalayan kişinin resminin ve imzasının olduğu resmi kimliğinin bir kopyası
 • Kurum ya da kuruluş, ulusal eğitim sistemi içinde değilse, banka hesap özetinin aslı ve fotokopisi son 12 ayı kapsamak koşuluyla
TOP