Meksika Vizesi Hakkında

Meksika’ya gidecek olan Türk vatandaşlarının vize alması zorunlu durumlardandır. Hizmet, Hususi, Umuma mahsus tüm pasaport sahiplerinin mutlaka vize yükümlülüklerini yerine getirmesi gereklidir. Ancak Diplomatik pasaportu olan kişiler bu vize yükümlülüklerinden muaf tutulmuşlardır. Seyahat öncesinde kişilerin pasaport geçerlilik süresini kontrol etmesi ve yeterli süre yok ise mutlaka pasaportunu yenilemesi gereklidir. Eğer kişilerin ABD vizesi var ise Meksika’’ya vizesiz olarak girebilme hakları vardır. Ancak bu kişilerin uçuş ve biniş kartlarını girişte sınır yetkililerine bildirmeleri gerekiyor.

Meksika vizesi alacak kişiler başvuru formu işlemlerini elektronik ortamda yapabilirler. Elektronik sistemden doldurulması gereken evrak için kişilerin birçok alanda bilgi sunması gereklidir. Bu işlemler için Meksika Konsolosluğu resmi sitesinden işlem yapılmalıdır.

Meksika’nın vize prosedürlerince yalnızca Diplomatik Pasaport (siyah) sahipleri kısa süreli ziyaretleri için Meksika seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Bu nedenle Türkiye vatandaşları Meksika seyahatleri için vize başvurusunda bulunmak durumundadırlar.

Meksika Vizesi 2022 Hakkında

Meksika’ya seyahat edecek olan Hususu, Umuma Mahsus ve Hizmet Pasaportu vatandaşı olan Türk vatandaşları, Meksika vizesine tabi iken Diplomatik Pasaport sahibi olan Türk vatandaşları için vize gerekli değildir.

Meksika vizesi, seyahat nedenine göre kategorilere ayrılmaktadır. Meksika vizesi uzun süreli ve kısa süreli olarak verilmektedir. Ayrıca Meksika vizesi tek girişli ya da çok girişli olarak verilebilmektedir. Turizm, iş, gazetecilik ya da eğitim amacı ile Meksika’ya gidecek olan kişiler 30 gün süreli olarak, sadece havayolu seyahati ile e-vize alarak Meksika’ya girebilir. E-vize alan kişilerin vize harcı ödemesine gerek bulunmamaktadır. E-vize sadece Umuma Mahsus Türkiye, Rusya ve Ukrayna vatandaşlarına verilmektedir.

Hususi ve Hizmet Pasaportu sahipleri ise Türkiye’de bulunan Meksika Ankara Büyükelçiliği’ne ya da Meksika diplomatik temsilciliklerine başvuru yapabilirler. Başvuru için öncelikle Meksika vize başvuru formu doldurmalılar. Ardından ise vize başvurusu için gerekli belgeleri hazırlayarak Meksika vize başvurusu yapacakları yere teslim etmelilerdir. Meksika vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin belgeleri eksiksiz ve tam olarak hazırlaması çok önemlidir. Meksika temsilcilikleri bu konuda çok dikkatli davranmaktadır.

Meksika Vizesi 2022 İle İlgili Bilgi

Meksika’ya seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahibi olan Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde Meksika vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik Pasaport sahipleri ise Meksika vizesinden muaftır.

Meksika vize uygulaması, seyahat nedenine göre farklılık göstermektedir. Meksika’ya seyahat edecek olan kişiler Meksika turist vizesi, Meksika aile ziyareti vizesi, Meksika ticari vize, Meksika transit vizesi, Meksika aile birleşimi, Meksika çalışma vizesi alabilir.

Meksika’ya havayolu ile seyahat edecek olan Umuma Mahsus Pasaport sahibi olan Türk vatandaşları, harçsız Meksika e-vizesi alabilir. Meksika e-vizesi 30 gün geçerli ve tek girişli bir vizedir. Bu sistemden sadece Umuma Mahsus Pasaport sahipleri yararlanabilmektedir.

Hususi ve Hizmet Pasaportu sahipleri ise Türkiye’de bulunan Meksika Büyükelçiliği’ne ya da Meksika Konsolosluğu’na bizzat müracaat ederek vize başvurusunda bulunmalıdır. Schengen ülkesi vatandaşları, ABD, Japonya, Kanada, Birleşik Krallık çok girişli vizesi olan ya da bu ülkelerde daimi oturum izni olan kişilerin vizesiz olarak Meksika’ya seyahat edebilmektedir.

Meksika vize başvurularını inceleme yetkisi Meksika Ankara Büyükelçiliği ve Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’na aittir.

Meksika Vize İşlemleri 

Meksika vize işlemleri sırasında Meksika Konsolosluğu seyahat içeriğinize göre ek evrak talebinde bulunabilir. Meksika vize işlemleri sonucunda Meksika vize ücreti iadesi olmadığından başvuru sahiplerinin bu süreçte titiz davranmaları ya da uzman kişilerden yardım almaları tavsiye edilir.

Meksika vize başvurularında nihai karar Meksika Konsolosluğuna aittir. Vize reddi ile karşılaşmamak ya da başvuru sürecinizde bir pürüzle karşılaşmamak adına uzman kişilerden yardım almanız tavsiye edilir.

Kişilerin Meksika vize işlemleri 1 ila 2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Meksika Vize Nasıl Alınır?

Meksika’ya seyahat edecek olan kişilerin Meksika vize muafiyeti bulunmuyorsa seyahatlerinden önce amaçlarına uygun Meksika vizesi almaları gerekmektedir. Meksika’ya seyahat edecek olan Diplomatik Pasaport sahipleri 90 güne kadar vizeden muaftır. Meksika vizesi alacak olan kişiler vize başvurularını aşağıdaki şekilde yapabilmektedir.

 • Meksika’ya seyahat edecek olan kişiler öncelikle seyahat amacına uygun vize türünü belirlemelidir.
 • Vize türünü belirleyen kişiler Meksika vize başvurularını Meksika Ankara Büyükelçiliği ve Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’na yapabilir. Ancak Umuma Mahsus Pasaport sahipleri 30 güne kadar online vize alabilmektedir. Bu durumdan sadece Umuma Mahsus Pasaport sahipleri yararlanabilmektedir.
 • Meksika vizesi alacak olan kişiler öncelikle vize türüne uygun evrakları eksiksiz olarak hazırlamalıdır.
 • Meksika vizesi için başvuru sahiplerinin önce randevu alması gerekmektedir. Randevu tarihine kadar Meksika vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır.
 • Başvurular şahsen Meksika’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır.

Meksika vizesi alacak olan kişiler, Meksika vize başvurusunda bulunabilmek için Seyahat Sağlık Sigortası yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacak olan kişiler Meksika seyahat masraflarını karşılayabilecek ekonomik duruma sahip olması gerekmektedir.

Meksika Vizesi Almak İçin Neler Yapılır?

Meksika vizesi konsolosluktan veya büyükelçilikten alınmaktadır. Meksika konsolosluğu vize bölümü randevu sistemiyle çalışmaktadır. Randevu alınmadan gidilen başvurularda işlemler kabul edilmemekte. Meksika Konsolosluğu'na vize başvurusu yapan şahısı eksiksiz doldurulmuş, vize başvuru formlarıyla başvuru yapacaklardır.
Meksika konsoloslukları tarafından istenilen bilgiler ve evraklar tamamlandıktan sonra incelenen vize talebine uygun görüldüğü takdirde kısa süre vize talebi 20 gün içinde neticelenmek ve sonuç talepleri sahibine bildirilmektedir. Meksika vize talebi olumlu yanıt aldığı takdirde seyahat için herhangi bir problem kalmamakla birlikte, Meksika yetkilisi ülkeye giriş verilen bilgilerde tutarsızlık olması durumunda giriş hakkı iptal etme yetkisine sahip. Bu nedenle, verilen tüm evraklar ve belgelerin yanlışsız ve gerçeğe uygun şekilde düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Meksika Cumhuriyeti seyahat etmeyi planlayan kişiler; Umuma Mahsus Bordo pasaportuna sahip Türk vatandaşı vize tabii iken, Hususi Yeşil, Hizmet Gri ve Diplomatik Siyah pasaportu sahip olan tüm Türk vatandaşları Meksika'ya gerçekleştirdiği ziyaret de 6 ay içerisinde 3 ay süreyle vizeden muaftır.

Meksika Cumhuriyeti vize işlemi seyahat amacına ve süresi olarak çeşitli kategorilere ayrılmıştır. Meksika vize türleri bunlardır:

 • Meksika Turistik Vizesi.
 • Meksika Aile Ziyareti Vizesi.
 • Meksika Ticari Vizesi.
 • Meksika Oturma Vizesi.
 • Meksika Çalışma Vizesi.

Meksika Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler:

 • 4 adet gözlüksüz fotoğraf.
 • Davet mektubu.
 • Banka hesap cüzdanı.
 • Seyahat rezervasyon bilgileri.
 • Seyahat ve sağlık sigorta poliçeleri.
 • Pasaport en az 6 aylık süreye sahip olması.

Meksika Vizesi Nereden Alınır?

Meksika seyahati yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus pasaport, Hizmet pasaport, Hususi pasaport hamilinin, seyahat öncesi Meksika vizesi yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekmektedir. Sadece Türkiye Cumhuriyeti diplomat pasaport sahibi Meksika vizesinde muaftır.
Meksika Konsolosluğundan elektronik Meksika vizesi işlemi için gerçekleştirilecek başvuru Meksika Konsolosluğu resmi sitesi elektronik Meksika vize başvuru sayfasında yapılmaktadır. Online Meksika Vizesi başvuru formunu dikkatli ve eksiksiz yanıtlayarak işleme konulması durumunda kısa sürede sonuçlanmakta.
Online başvuru sırasına sisteme kaydedilen bilgi ile kişisel belgenin eşleşmemesi durumunda Meksika’ya uçuşa veya Meksika’ya girişlere izin verilmemektedir. Sistemde Meksika vizesi başvurusu ret gelmesi durumunda Meksika Konsolosluğu, Meksika’ya seyahat sebeplerine uygun şekilde müracaat edilmesi gereklidir. Meksika vizesi başvuru sahibinin pasaport ve kimlik bilgisini elektronik onay sistemi eksiksiz ve gerçeğe uygun biçimde giriş yapması önemlidir. Meksika Konsoloslukları başvuru için onay bildirimi durumunda yazılı bildirim çıktısının hem uçağa binme için Havayolları yetkilisi hem de Meksika girişi kapısındaki Gümrük Muhafaza yetkililerine sunulması zorunludur. Meksika Göçmen Ofisi yetkilisi elektronik vize başvurusu için beyan edilmiş eksik ve gerçekliğe uygun olmayan bilgi, Meksika vizesi başvurusunun reddedilmesine sebep olmakta.

Meksika Vize Kaç Günde Çıkar?

Meksika’ya seyahat etmek isteyen kişiler öncelikle Meksika seyahat amacına uygun vize almalıdır. Meksika vizesi alacak olan kişiler vize başvurularının ne kadar sürede sonuçlanacağını merak etmektedir. Bu yazıda ‘’Meksika vizesi kaç günde çıkar’’ sorusuna yanıt verilmiştir.

Meksika vizesi, vize başvurusunun türüne göre farklı farklı sonuçlandırılmaktadır. Meksika vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi büyük oranda başvuru sahibine bağlı iken bazı durumlarda Meksikalı yetkililere de bağlı olabilmektedir. Aşağıda Meksika vize başvurusunun sonuçlanmasını etkileyen bazı durumlar verilmiştir.

 • Meksika vize başvuru sahibinin eksik ve hatalı belge beyanı,
 • Meksika vize başvuru sahibinin eksik ve hatalı bilgi beyanı
 • Meksika Konsolosluğu’nun yoğunluğu
 • Başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi
 • Konsolosluğun Meksika vize başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırması
 • Başvurunun resmi tatillere denk gelmesi Meksika vize başvurusunun sonuçlanma süresini uzatmaktadır.

Başvurular her ne kadar farklı farlı olarak değerlendirilse de kısa süreli Meksika vize başvuruları ortalama olarak 7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Uzun süreli Meksika vize başvurusu ise ortalama olarak 2 hafta ile ile 1 ay arasında sonuçlanabilir. Ayrıca uzun süreli vize başvurularının sonuçlanma süresi 2 aya kadar çıkabilir.

Meksika Vizesi Ne Zaman Verilir?

Meksika vize evrakları tam olarak hazırlanıp teslim edildikten sonra, eksik bir evrak yok ise en az 20 iş günü içerisinde vizenizi alabilirsiniz.

Meksika Vize Başvuru

Meksika vizesi alacak olan kişilerin öncelikle Meksika vize başvuru işlemi yapması gerekmektedir. Meksika vize başvurusu yapacak olan kişiler, Meksika vize başvurularını seyahat amacına uygun vize türüne uygun yapmalıdır. Meksika vize başvuruları Meksika temsilciliklerine yapılmalıdır.

Meksika’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar Meksika vizesinden muaftır. Meksika vizesi alacak olan Umuma Mahsus Pasaport sahipleri ise 30 güne kadar olan seyahatler için e-vize başvurusu yapabilir.

Meksika vizesi başvurusu yapacak olan kişiler, Meksika vize başvurusunu için randevu almalıdır. Başvuru yapacak olan kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlardan birisi ve en önemlisi ise evrakların hazırlanmasıdır. Meksika vize başvurusu için randevu almış olan kişiler ise gerekli olan vize evraklarını seyahat türüne uygun olarak hazırlamalıdır. Evrakların eksiksiz ve güncel olması gerekmektedir.

Meksika vizesi alacak olan kişilerin Meksika vize ücretini ödemesi gerekmektedir. Meksika vizesi alacak olan kişiler ayrıca Meksika’daki seyahati boyunca geçeri olacak seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır. Bunun yanında başvuru sahipleri seyahat masraflarını karşılayacak ekonomik duruma sahip olmalıdır.

Meksika Vize Başvurusu 

Türk vatandaşları, Umumi (bordo) pasaporta sahiplerse Meksika e-vizesine de başvurabilirler. Ancak, bu vize tek girişlidir ve vize çıkış tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kullanılmalıdır.

Meksika vize başvurusu yapacak kişiler unutmamalıdır ki seyahat amaçları ve süreleri vize Meksika vize türünü ve Meksika vize işlemlerini etkileyeceğinden doğru şekilde beyanda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca, beyanları ile ibraz ettikleri evrakların örtüşmesi gerekmektedir.

Meksika Vizesi Başvuru Formu

Başvuru formu önemli belgeler arasındadır. Konsolosluk yetkilileri bu belgede verdiğiniz her bilginin doğruluğunu mutlaka kontrol ederler. Bu nedenle bu belgeyi doldururken doğru bilgileri beyan ettiğinize emin olmalısınız. Kişi bilgileri kısmında adınız, soyadınız, kimlik numaranız, kimlik seri numarası, kimliğin verilme tarihi, anne kızlık soyadı, varsa ikinci adınız gibi bilgiler vardır.

Eğitim bilgilerinde hangi okulda ve bölümde okuduğunuzu, meslek bilgilerinde iş yeri adı, işveren bilgileri gibi bilgilere yer verilir. Bu bilgilere ek olarak pasaport kısmında bulunan pasaportun verilme ve bitiş tarihleri, numarası gibi kısımları doldurmalısınız.

Eğer Meksika’ya bir davet üzerine gidiyorsanız sizi davet eden kişiden bir davet mektubu almalısınız. Bu davet mektubunu gönderen kişi ya da kurumun bilgilerini de başvuru formunda belirtmelisiniz. Başvuru formunda belirtilmesi ihmal edilmemesi gereken en önemli detay ise vize türüdür. Diğer evraklarla tutarlı olması gereken vize türü seyahat amacınızı tam olarak ortaya koyan bir detaydır.

Meksika Vize İçin Gerekli Evraklar

Meksika’ya seyahat edecek olan kişilerin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Meksika vizesi başvuru tarihinde başvuru sahibinden bazı evraklar talep edilmektedir. Başvuru sahipleri Meksika vizesi için gerekli evraklar nelerdir merak etmektedir. Meksika vize başvurusu yapacak olan kişilerin durumuna, yaşına, mesleğine, başvuru yapılacak olan vize türüne göre farklı evraklar istenmektedir.

Her Meksika vize başvurusunda farklı evraklar istenmesine rağmen her cize başvurusunda istenen bazı evraklar bulunmaktadır. Aşağıda her Meksika vizesi için gerekli evraklar verilmiştir.

 • Pasaport: Meksika’ya seyahat edecek olan kişilerin pasaportunun 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir. Ayrıca Meksika vize basımı için en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Pasaportta kişisel bilgilerin yer aldığı sayfaların fotokopisi
 • Meksika vize başvuru formu: Meksika seyahat amacına uygun doldurulmalıdır. Başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Meksika vize talep dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından Meksika Konsolosluğu’na hitaben seyahat amacını açıklayan bir vize talep dilekçesi yazılmalıdır.
 • Başvuru sahibinin banka hesap dökümü
 • Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi: Meksika’da geçerli bir sigorta olması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı ön ve arka yüz fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Meksika ulaşım rezervasyonları
 • Meksika konaklama rezervasyonları

Meksika Konsolosluğu’nun Meksika vize başvuru sahibinden ek belge talep etme hakkı bulunmaktadır.

Meksika Vizesinde Diğer Önemli Evraklar

Meksika vizesi alacak kişilerin pasaportlarının istenilen kriterlerde olması gerekiyor. Güncel, boş sayfası olan bir pasaport olmalıdır. Arkası beyaz fon olan 4 adet fotoğraf olması gerekiyor. Özellikle fotoğrafların gözlüksüz olmasına dikkat edilmelidir. Banka hesap cüzdanı evraklar arasında olmalıdır. Son üç ayın aktif hesap hareketlerini gösteren bir belge olmalıdır.

Davet mektubu da bu evraklardan biridir. Resmi ya da özel bir kuruluştan geliyor ise üzerinde göndericinin bilgilerinin yer almasına dikkat edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası ve seyahat rezervasyonlarının belgeleri olmalıdır. Vize harç dekontları da dosyaya eklenmelidir

Meksika Vize Ücreti

Meksika vizesi alacak olan kişilerin Meksika vize ücreti ödemesi gerekmektedir. Meksika vizesi alacak olan kişiler Meksika vize ücretlerinin ne kadar olacağını merak etmektedir. Meksika vizesi başvurusu yapacak olan kişiler için bu yazıda Meksika vize ücreti hakkında bilgi verilmiştir.

Meksika vize ücretini belirleme yetkisi Meksika Devleti’ne aittir. Meksika vize ücreti her yıl Meksika Hükümeti tarafından yeniden belirlenmektedir. Bundan dolayı vize ücreti farklılık göstermektedir. Güncel Meksika vize ücreti Meksika temsilciliği ile iletişime geçilerek öğrenilebilir. Meksika vizesi alacak olan kişiler Meksika vize ücretini aşağıda bulabilir.

Vize Türü Vize Ücreti
30 Günlük E-vize Vize Ücreti Alınmaz.
Turistik Vize 44 USD
Ticari Vize 44 USD
Ziyaret Vizesi 44 USD
Transit Vizesi 44 USD
Uzun Süreli Öğrenci Vizesi 44 USD
Kısa Süreli Öğrenci Vizesi 44 USD
Meksika Geçici İkamet 44 USD

Meksika vize ücreti randevu tarihinde konsolosluk yetkililerine teslim edilmelidir. Meksika vizesi alacak olan kişiler vize ücretlerini USD para birimi üzerinden ödemelidir. Meksika temsilciliği ile iletişime geçerek vize ücreti hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Meksika Vize Kategorileri 

Meksika’yı ziyaret etmek isteyen kişilerin, seyahat amaçlarına göre edinmeleri gereken vize türleri değişkenlik göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik (Siyah) Pasaport sahibi kişiler dışında bütün pasaport hamileri Meksika vizesine başvurmak zorundadırlar. Meksika vize başvuru işlemlerinde ibraz edilecek tüm evraklar İngilizce çevrilmiş şekilde sunulmalıdır.

Ziyaretçi Vizesi - Turizm/ İş Vizesi 

Meksika’ya kısa süreli eğitim, aile ziyareti, turistik ya da iş toplantısı, konferans amaçlarından biri nedeniyle seyahat etmek isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür. Bu vize kişilere gelir sağlayan faaliyette bulunma hakkı vermemektedir.

Öğrenci Vizesi

Meksika’ya 180 günden fazla süreyle Meksika üniversite eğitimi amacıyla gidecek kişilerin edinmesi gereken vize türüdür. Başvuru esnasında Meksika’daki okul ya da üniversiteden verilen kabul mektubunun aslı mutlaka ibraz edilmelidir.

Geçici İkamet Vizesi 

Meksika’ya 180 günden fazla ancak 4 yıldan az süreyle gitmek isteyen kişilerin edinmesi gereken vize türüdür. Bu vize kişilere gelir sağlayan faaliyette bulunma hakkı vermemektedir.

Elektronik Vize 

Meksika devletine turistik vize alarak seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Meksika e-visa uygulamasından yararlanarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru işlemlerini doğru ve eksiksiz tamamlayan kişiler Meksika Göçmenlik Ofisi onayı ile vizelerini alabileceklerdir.

Meksika turistik vize sahibi olan kişiler vizelerini aldıkları tarihten itibaren 30 gün içerisinde Meksika’ya giriş yapmalıdırlar. Aksi takdirde vizeleri geçerliliklerini kaybetmektedir. Vize sahipleri maksimum 180 gün ülkede kalış hakkına sahip olurlar.

Meksika Konsolosluğu’na Nasıl Gidilir?

Meksika Konsolosluğu’nda işlem yapacak olan Türk vatandaşları işlemleri için Meksika Konsolosluğu’nun nerede olduğunu ve nasıl gidileceğini merak etmektedir. Meksika’nın Türkiye’de Ankara, İzmir ve İstanbul konsolosluğu bulunmaktadır.

Ankara Meksika Konsolosluğu’na nasıl gidilir?

Adres: Aziziye Mahallesi, Portakal Çiçeği Residence, NO: 1/110, Daire: 31, 06690 Çankaya/Ankara

 • Aziziye Mahallesi yakınlarından 185-7, 427, 427-7 otobüs hatları geçmektedir.
 • A1 Tramvay hattı Aziziye Mahallesi yakınlarından geçmektedir.
 • M1, M2, M3 Metro hattı Aziziye Mahallesi yakınlarından geçmektedir.

İstanbul Meksika Konsolosluğu’na nasıl gidilir?

Adres: Levent Mahallesi, Lale Sokağı, No:23, PK: 34330 Beşiktaş/İstanbul

 • Levent Mahallesi, Lale Sokağı yakınlarından 11, 11A, 11ÜS, 14BK, 9ÇN, ÇM41 otobüs hatları geçmektedir.
 • Levent Mahallesi, Lale Sokağı yakınlarından M5 Metro hattı geçmektedir.
 • Levent Mahallesi, Lale Sokağı yakınlarından D-26 ve D-28 dolmuş hatları geçmektedir.

İzmir Meksika Konsolosluğu’na nasıl gidilir?

Adres: Alsancak Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı, No:140, 35220 Konak/İzmir

 • Alsancak Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı yakınlarından 253, 912, 921 otobüs hatları geçmektedir.
 • Alsancak Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı yakınlarından ALIAĞA - CUMAOVASITEPEKÖY – MENEMEN tren hatları geçmektedir.
 • Alsancak Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı yakınlarından Konak tramvay hattı geçmektedir.

Meksika Vizesi (konsolosluk)

Meksika kültürel turizm açısından popüler bir tatil merkezidir. Ülke turistik faaliyetlerin yanı sıra aile ve arkadaş ziyareti, iş gezisi gibi kısa süreli faaliyetler için de sıklıkla tercih edilen bir bölgedir. Bu sebeple Meksika vizesi nedir, Meksika vizesi vize randevusu nasıl alınır gibi konularda bilgi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Meksika Vizesi nedir?

Meksika’yı ziyaret edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umumi, hususi ve hizmet pasaportlarına sahip olanlar vize almak zorundadır. Meksika siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmemektedir ancak diplomatik pasaportu sahibi vatandaşlarımız Meksika ziyaretleri öncesinde pasaportlarının geçerlilik tarihine dikkat etmelidir.

Meksika vizesi ülkeyi ziyaret nedenine göre çeşitli türlere ayrılan ve Meksika’da belirli bir süre içerisinde serbest dolaşım hakkı tanıyan izin belgesidir. Online Meksika vizesi bordo pasaport hamillerine ülkede 180 güne kadar konaklama imkanı veren tek girişli vizedir. Ancak dikkat edilmesi gereken e-vizenin alınmasından sonraki 30 gün içinde ülkeye giriş yapmak gerekir. 30 günden sonra vize geçerliliğini kaybetmektedir.

Meksika ulusal vize ülkede 180 günden daha fazla oturum izni hakkı tanıyan uzun süreli vizedir. Genellikle Meksika öğrenci vizesi olarak başvuru yapılmaktadır. Aile birleşimi gibi nedenlerle  6 ay ile 4 yıl arasında Meksika’ da oturma izni almak için öncelikle ulusal vize sahibi olunmalıdır.

Meksika Vizesi Randevusu

Yabancı ülkelere yapılacak seyahat öncesinde vize başvuru süreci titizlikle yönetilmesi gereken bir dönemdir.  Özellikle vizeye ilk kez başvuru yapacak olanlar Meksika vizesi nasıl alınır, vize randevularında ne yapılır gibi soruları araştırma gereği duyabilirler. Vize başvuru süreciyle ilgili deneyimi olmayanlar, başvurularının olumsuz sonuçlanacağına dair endişe duyabilirler.  Hangi ülkede olursa olsun vize başvurularında uzman danışmanlardan yardım almak, başvuru sürecini kolaylaştırmak ve başvuruların olumlu sonuçlanabilmesi için önemlidir.

Meksika, bordo pasaport hamili T.C. vatandaşları için en çok 180 güne kadar e-visa kolaylığı uygulayan ülkelerden biridir. Meksika e-vize için randevu alınır mı sorusu sorulabilir.  Meksika kısa süreli vize işlemleri online olarak gerçekleştirilmektedir. Vize başvuru formuyla konsolosluğun istediği evraklar sistem üzerinden Meksika göçmenlik bürosuna ulaştırılmaktadır. Bordo pasaport hamilleri için e-vize işlemlerinde randevu alma şartı yoktur. Diğer pasaport sahipleri konsolosluktan randevu oluşturarak eksiksiz hazırlanmış evrak dosyalarını randevu gün ve saatinde teslim etmelidir. Bu durumdaki başvuru sahiplerinin konsolosluğa direkt başvuru yapmaları gerekir.

Meksika Vize

Meksika vizesi almak zor mudur konusunda vize merkezlerine sıklıkla soru sorulmaktadır. Bundan 10 yıl öncesine kadar Meksika vizesi oldukça zor alınan bir izin belgesi iken; iki ülke arasında yapılan anlaşmalarla son 10 yıldır umumi pasaport sahiplerine e-vize hakkı da dahil bir çok kolaylık sağlanmıştır. Ülkemiz vatandaşları Meksika’ ya gerçekleştirecekleri 180 günü geçmeyen ziyaretleri için kısa süreli vize, 6 ay ile 4 yıl arasında oturma izni alabilmek için de ulusal vize başvurusu yapabilirler.

Bordo pasaporta sahip olanlar Meksika vizesi başvuruları 30 günlük geçerliliği olan Meksika e-vize başvurusu şeklinde yapabilmektedir. Yeşil ve gri pasaport hamilleri ise Meksika vizesi için direkt konsolosluklara başvuru gerçekleştirir.  Çünkü Meksika vize başvuruları hususi ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının parmak izi uygulamasına tabi olduğu bir vizedir. Yeşil ve gri pasaport hamillerinin konsolosluklardan direkt olarak başvurularını yapmaları,  seyahat tarihlerinden en az bir ay öncesinden başvuru işlemlerini başlatarak randevu almaları ve randevuda eksiksiz hazırlanmış evrak dosyalarıyla birlikte şahsen bulunmaları gerekir.

 

TOP