Meksika Vatandaşlık İşlemleri Hakkında

Meksika Vatandaşlığı

Meksika Vatandaşlığına geçiş talepleri için geçerli sebepler talep edilmektedir. Vatandaşlığa geçiş başvurusu koşulları sağlanması ve başvuru işleminin doğru olarak tamamlaması ile süreç tamamlanmakta. Vatandaşlığa kabul, başvuru işleminin olumlu olarak sonuçlanması ve Meksika uyruğunun kazanılma süreci denmektedir. Söz konusu geçişin tamamlanması ardından çeşitli avantaja sahip olunmaktadır.
Meksika Vatandaşlığına Geçişle beraber sahip olunan avantajlar dahilinde;

Meksika Birleşik Devleti sınırları içerisinde oy kullanma hakkı,
Meksika Ulusal Göçmen Enstitüsüne bilgi verilmesi zorunluluğu olmaksızın adresi ve iş değişikliği yapabilmek,
Havalimanlarında bulunan göçmen hatlarında uzun süreler beklememe,
Meksika sınırı içinde ikamet edilebilme için göçmenlik statüsünü yenilemek ve her yıl söz konusu vizeler yenilemesi için ücret ödememek avantajlarından yararlanılabilmektedir.
Vatandaşlığa geçiş süreci başvuru sahibi bağlı olduğu uyruğa bağlı olarak da kendi ülkesi vatandaşlığından çıkma şartı aranabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için böyle bir durum söz konusu olmamakta. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına birden fazla ülkenin pasaport ve vatandaşlığı sahip olabilme hakkı verilmekte. T.C. vatandaşı Meksika Vatandaşlığına geçiş yapması halinde Meksika’da yaşanan süreler boyunca Türkiye Konsolosluğu korumasında sahip olamamaktadır.

Meksika Vatandaşlık İşlemleri 2022 ile İlgili

Meksika dünyanın en güçlü pasaportlarından birisidir. Bu sıralamada 28’inci sıradadır. Bundan dolayı birçok kişi Meksika vatandaşlığı almak istemektedir. Meksika vatandaşlığı almanın şartları Meksika kanun ve yasalarında belirlenmiştir.

Meksika vatandaşlığı almanın temel olarak iki farklı yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki doğuştan Meksika vatandaşlığı kazanılmasıdır. Uyruğuna bakılmaksızın Meksika’da doğan çocuklar ve Meksika vatandaşı olup yurtdışında doğan kişiler Meksika vatandaşı olabilmektedir. Meksika vatandaşlığı için ikinci yöntem ise sonradan kazanılan Meksika vatandaşlığıdır.

Sonradan Meksika vatandaşlığı edinebilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda verilmiştir.

  • Meksika’da 5 yıl boyunca ikamet etmiş olan kişiler Meksika vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.
  • Meksika vatandaşı birisi ile evlenmiş ve en az 2 yıl evli olan kişiler Meksika vatandaşlığı başvurusunda bulunabilir.
  • Meksika’da doğmuş olan anne ve babaları ya da çocukları Meksika’da 2 yıl konakladıktan sonra Meksika vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.
  • Latin Amerika ve İberya ülkeleri vatandaşları Meksika’da 2 yıl ikamet ettikten sonra Meksika vatandaşı olabilir.
  • Meksika itibarını arttıracak olan ve olağanüstü başarısı olan kişiler Meksika vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

Meksika çifte vatandaşlığa izin vermektedir. Ancak vatandaş olabilmek için vatandaşlık sınavını geçmeniz gerekmektedir.

Meksika Vatandaşlık İşlemleri 2022 Hakkında Bilgi

Meksika vatandaşlığı şartları Meksika yasaları tarafından belirlenmiştir. Meksika pasaportu dünyanın en güçlü 28. Pasaportudur. Schengen bölgesi dahil 138 ülkeye erişim sağlamaktadır. Ayrıca 28 Avrupa Birliği ülkesine, Yeni Zelanda ve Meksika’ya vizesiz olarak seyahat edebilmektedir.

Meksika vatandaşlığı iki şekilde alınmaktadır. Bunlardan birisi doğuştan elde edilen Meksika vatandaşlığı ve sonradan edilen Meksika vatandaşlığıdır.

Doğuştan Kazanılan Meksika Vatandaşlığı: Meksika’da doğmuş olan çocuklar uyruğuna bakılmaksızın, istendiği durumda Meksika vatandaşı olarak kaydedilir. Ayrıca Meksika dışında doğmuş olan Meksika vatandaşları, Meksika vatandaşı olarak kaydedilir.

Sonradan Kazanılan Meksika Vatandaşlığı: Sonradan kazanılan Meksika vatandaşlığı oturum yolu, çalışma yolu, evlilik yolu, üstün başarı yolu ile kazanılabilmektedir. Bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Sonradan kazanılan Meksika vatandaşlığı için başvuru sahibinin İspanyolcayı iyi derecede bilmesi gerekmektedir. Bunun yanında Meksika tarihi, hukuku, anayasası, sosyal yaşamı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Meksika sosyal yaşamı ile uyum içinde yaşayabileceğini kanıtlamalıdır. Meksika vatandaşlığı alacak olan kişilerin Meksika vatandaşlık sınavına girmesi gerekmektedir. Meksika vatandaşı olmak isteyen kişilerin Meksika’da yaşayacağı süre boyunca masraflarını karşılayabileceğini kanıtlaması gerekmektedir.

Meksika Vatandaşlık İşlemleri 2022

Meksika vatandaşlık hakkı kazanmak, yabancı pasaportlara sahip kişi için önemli kazanımdır. Meksika pasaportları dünya 28. Güçlü pasaportlardır. Avrupa’nın Schengen bölgesi 138 farklı ülkeye erişim sağlamakta. Meksika vatandaş hakkı kazanmak için bazı evrakları hazırlanması, bazı sınava girmeniz ile biraz sabırlı şekilde beklemeniz gerekir. Bu belgeyi doğru şekilde hazırlama çok önemlidir.
Meksika’da vatandaşı olmanın temelde 2 farklı yolu bulunmaktadır. Bundan biri doğuştan gelen vatandaşlıktır. Bu kişi şunlardır:
Uyruğu bakmaksızın Meksika’da doğan çocuk,
Bir Meksika vatandaşının yurt dışında doğmuş çocuklar,
İkinci vatandaşlıktan türü ise sonrada kazanılan vatandaşlıkdır. Birden fazla vize alınacak durumda Bu ikinci tür kendi içinde çeşitlilikler göstermektedir. Farklı şarta sahiptir. Her ülkede olduğu gibi Meksika’da vatandaş olmak hakkı kazanma için başvuru yapmak önce belli bazı şartı yerine getirmek gerekir.
Meksika vizesi ücreti, vize başvurusunu yapıldığında Meksika tarafında alınan ücrettir. Vize alması için sunulması gerekli belge arasında Meksika vizesi ücreti ödendiğine ait makbuz da vardır. Meksika tarafından ücret değiştirilmektedir.

Meksika Vize Başvuru Formu ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Meksika Vatandaşlığına Geçiş Şartları Nelerdir?

Vatandaşlığa kabul yolu ile Meksika Vatandaşlığı başvurusu yapılması durumunda işlemin tamamlanması 1 yıl ya da daha uzun sürebilmektedir. Meksika Vatandaşlık işleminin sonuna doğru başvuru sahibi bir sınava tabii tutulmakta. Söz konusu sınavın başarılı şekilde tamamlanabilmesi için temel seviye İspanyolca biliniyor olması gerekmekte.

Meksika Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP İzmir Web Tasarım