Meksika Üniversite Eğitimi Hakkında

Ders çalışma konusunda araştırma ve dilbilime ilgi gösterenler açısından en iyi fırsatları sunan ülkelerden birisi olarak Meksika gösterilebilir. Her şeyin çeşitlendirilerek barındırılması açısından Meksika’da birden fazla lisansüstü kurs yer almaktadır.

Meksika, yüksek öğrenim ve dil çalışmaları açısından sunduğu kovboy kültürü kadar bir üne sahip ülkedir. Diğer yandan Meksika’da İspanyol egemenliğinden kalmış mükemmel tarihi yerlerinde keşfi yapılabilir. Ülkeye çevre ve bilimsel teknolojileri açısından araştırmalarını ve çalışmalarını yerine getirmek isteyen 5000’den fazla öğrenci ziyaret etmektedir. Eğitim açısından kalitesini, cana yakın arkadaşlıklar kurabilen öğretmenleri ile birleştirerek İspanyolca seviyesini daha yukarı çekilmesine imkan sunmaktadır.

Meksika Üniversite Eğitimi 2022

Meksika üniversite eğitimi için Latin Amerika’da tercih edilebilecek en iyi ülkelerden birisidir. Türkiye’den de yıl içerisinde onlarca öğrenci Meksika’ya eğitim görmeye girmektedir. Meksika’da üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin Meksika eğitim vizesi alması gerekmektedir.

Meksika’da üniversite eğitimi almak isteyen kişilerin akademik transkript ya da bunu kanıtlayacak bilgileri içeren belgeleri Meksika Konsolosluğu’na sunması gerekmektedir. Meksika sistemine göre 2.90 GPA’ya eş değer olacak 80 not ortalamasının bulundurulması zorunludur.

Meksika vatandaşları için, Meksika’da bulunan devlet üniversiteleri tamamen ücretsizdir. Ancak yabancı öğrencilerin her dönem için 150 ABD Doları ödemesi gerekmektedir. Bunun yanında Meksika’da konaklama, yeme-içme gibi giderler ile dönemlik masrafınız 4000 ile 6500 ABD Doları olarak değişmektedir. Özel bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız yıllık 20.000 ile 25.000 ABD Doları arasında değişmektedir.

Meksika’da bulunan üniversitelerin YÖK denkliği vardır. Yani Meksika’da almış olduğunuz üniversite diploması Türkiye’de geçerlidir. Meksika’da eğitim alabilmek için İspanyolca dil yeterliliğiniz olmalıdır. Meksika’da bulunan bazı üniversiteler şu şekildedir.

  • Monterrey Teknoloji Enstitüsü ve Yüksekokulu
  • Büyükşehir Özerk Üniversitesi
  • Baja California Özerk Üniversitesi
  • Hidalgo Eyaleti Özerk Üniversitesi
  • Iberoamericana Üniversitesi

Meksika Üniversite Eğitimi 2022 Hakkında

Meksika’da bulunan üniversitelerde eğitim almak isteyen kişilerin Meksika eğitim vizesi alması gerekmektedir. Meksika öğrenci vizesi alacak olan Türk vatandaşlarının Meksika eğitim vizesi başvurularını Meksika Konsolosluğu ya da Meksika vize başvuru merkezlerine yapması gerekmektedir.

Meksika’da üniversite okumak isteyen kişilerin öncelikle Meksika’da bulunan bir okul tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir. Meksika üniversite eğitimi için öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin Konsolosluğa davetiye sunması gerekmektedir. Bu davetiye de eğitim planı, eğitim ücreti, üniversite bilgileri gibi bilgiler yer almalıdır.

Meksika’da üniversite eğitimi alacak olan kişiler Meksika resmi dili olan İspanyolcayı iyi derecede bilmelidir. Ayrıca Meksika’da bulunacak olan kişilerin Meksika’da bulunduğu süre boyunca masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamalıdır. Bunun yanında sicilinin temiz olması gerekmektedir. Ayrıca Meksika eğitim vizesi başvurusu yapan kişilerin Seyahat Sağlık Sigortası yaptırması gerekmektedir.

Meksika’da bulunan üniversiteler YÖK tarafından kabul edilmektedir. Meksika üniversite eğitim ücreti bölüme ve üniversiteye göre farklılık göstermektedir. Meksika’da eğitim alabilmek için Meksika’da ya da Türkiye’de herhangi bir üniversiteye geçiş sınavına girmenize gerek bulunmamaktadır. Ancak üniversiteler kabul için kendi bünyelerinde sınav yapma hakkına sahiptir.

Meksika’da Üniversite Eğitimi Vizesi

Meksika’da çeşitli seviyedeki eğitim kurumunda eğitim almak isteyen kişi Meksika öğrenci vizesine başvurmalıdır. Meksika öğrenci vizesi eğitimini süresine bağlı olarak 6 aya kadar kısa süreli olarak verilebilmektedir. Eğer eğitim 6 aydan fazla sürecek ise uzun süreli öğrenci vize verilmektedir. Meksika öğrenci vizesi süresine bağlı olarak tek giriş ya da çok girişli olarak yayınlanmakta.
Meksika öğrenci vize başvurunuzu Meksika’da eğitiminiz başlamadan 1 ay önce bitirmiş olmanız gerekmekte. Eğer eğitiminiz başlamasına 1 aydan daha kısa bir süre kaldıysa Meksika Konsolosluğu tarafında başvurunuz kabul edilmeyecekdir.
Meksika Öğrenci Vize başvurusuyla ilgili olumlu veya olumsuz karar verme yetkisi Meksika Konsolosluklarına aittir. Meksika Konsolosluğu başvurunuzu değerlendirecek vizeniz onaylayabilir veya çeşitli nedenlerle başvurunuzu reddedebilir.
Meksika öğrenci vize başvurusunda hazırlamanız gereken önemli belgelerden birisi de Meksika’da eğitim göreceğiniz okuldan alacak olduğunuz kabul mektubudur.
Kabul mektubunda olması gereken bilgiler bunlardır:
Başvuru sahibi tam adı,
Başvuru sahibi katılacak olduğu eğitim seviyesi ya da derecesiyle birlikte çalışma alanı,
Öğrenci kabul edildiği ders ya da proje adı,
Eğitim programı başlangıç ve bitiş tarihi,
Eğitim ücreti ya da olması durumda burs miktarı,
Eğitim kurumu bilgileri,
Eğitim görecek kişinin pasaportta tam adı ve soyadı.
Meksika’da alınacak eğitim derecesi ve çalışma alanı.
Kayıt olunan kurs, ders ya da proje adı.
Eğitimin başlangıç tarihi.
Eğitimin bitiş tarihi.

Meksika Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Meksika ‘da Üniversite Okumak

Meksika üniversite eğitimi konusunda Latin Amerika ülkeleri içerisinde en çok tercih yapılan ülkelerden biridir. Türkiye vatandaşlarından da her yıl yüzlerce öğrenci Meksika’yı üniversite eğitimi için tercihte bulunmaktadırlar. Meksika’da üniversite okumak için vize alınması gerekir. Meksika’da üniversite okumak isteyen öğrenciler, akademik transkript veya bunu kanıtlayan evrakları Meksika Konsolosluğuna vermeleri gerekir.

Meksika üniversite sistemine göre, 2.GPA eş değer de olan 80 not ortalamasını almak gerekir. Meksika vatandaşlarının hepsi Meksika’da bulunan devlet üniversitelerinde tamamen ücretsiz eğitim görmektedirler. Fakat yabancı öğrenciler, Meksika’da eğitim almak için her dönem 150 dolar kadar para ödemek zorundadırlar. Bunun yanında Meksika’da konaklama ve yeme içme masrafları dönem olarak 4.000 ile 6.500 dolar arasında değişmektedir. Özel bir üniversiteye gitmek isterseniz yıllık 20. 000 ile 25.000 dolar arasında ödeme yapılmaktadır. Meksika’da bulunan üniversiteler YÖK denkliğinde kabul edilmektedir. Bu durum Meksika’da alınan üniversite diplomasının Türkiye’de geçerli olduğu anlamındadır.

Meksika Üniversite Eğitimi Almak İçin Nasıl Bir Yer?

Kuzey Pasifik Okyanusu kıyısında bulunan Meksika, Guatemala ile ABD arasında yer almaktadır. Resmi dili İspanyolca olan Meksika, Dünya genelinde anadili olarak İspanyolca konuşan en fazla insan sayısının olduğu bir ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

Meksika’da coğrafya, kültür ve tarih göz alıcı karışımını deneyim yapabilirsiniz. Maya, Aztek ve tüm Orta Amerika uygarlıklarının izleri burada yatmaktadır. Meksika eğitim alanında da oldukça ileri olan bir ülkedir. Latin Amerika ülkeleri içerisinde en iyi üniversitelere sahip bir ülkedir. Meksika İspanyolca dil eğitimi alacağınız Latin Amerika ülkelerinden biridir.

Meksika hem dil eğitimi ve hem de araştırma gibi alanlarda öğrencilere birçok farklı yenilikler sunmaktadır. Vermiş olduğu yüksek kaliteli eğitim programları nedeniyle her yıl dünya genelinden binlerce öğrenci Meksika’da öğrenci olma hakkını kazanmak için başvurular yapmaktadır. Meksika’da birden fazla lisansüstü kurs ve eğitim programı bulunur. Her yıl dil ve eğitim alanında başarılı olmak için yüzlerce öğrenci gerekli şartları sağlayarak Meksika’da eğitim alma hakkını elde edebilmektedir.

Meksika Üniversite Eğitim Sistemi

Meksika’nın yükseköğretim sistemi, QS Yüksek Öğrenim Sistemi Güç Sıralamasında dünyanın en iyilerinden biri olarak 32. Sırada bulunmaktadır. Bölgesel anlamda Meksika, Latin Amerika’da bulunan ülkeler içerisinde en büyük ve kaliteli üniversitelere sahiptir. Meksika’da kamu ve özel yükseköğretim kurumları bulunmaktadır. Yükseköğrenimde genel olarak 4 yıllık Meksika lisans derecesi; lisansüstü düzeyde 2 yıllık Meksika yüksek lisans ve 3 yıllık Meksika doktora derecesi olarak ABD eğitim sistemi uygulaması olmaktadır.

Yaklaşık olarak 63 Meksika üniversitesi, bölgede bulunan en iyi 400 kurumu ön çıkaran QS Latin Amerika Üniversitesi sıralamasında yer almıştır. Meksika’da bulunan devlet üniversitelerinin bazıları yarı zamanlı kayıt programlarını uygulamamaktadırlar.

Lisans eğitimleri normal olarak en az 4 yıl devam eder. Kolej ve üniversiteye bağlı olarak yarıyıla ve çeyrek yıla bölünmekte bir lisans derecesi ile sonuçlanır. OECD raporlarına göre Meksika’da 23 ve 35 yaş arası Meksikalıların % 25’i üniversite diplomasını alan kişilerdir.

Meksika’da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Meksika'da yükseköğrenim ve dil çalışması, kovboy kültürleri kadar ünlüdür. Bunun ötesi, bir kişi Meksika'da İspanyol egemenliği harika tarihi yerini de keşfedebilir. Her yıl 5000 öğrenciler ülkeye akın ediyor çevre ile bilimsel teknolojiyle ilgili daha ileri çalışma için Meksika üniversiteleri tercih edilmektedir.
Ancak, Cuernavaca'da yurt dışı eğitim programları, ülkedeki üniversitede ve enstitüde en yükseköğretim standardından birini korumaktadır. Kaliteli eğitimi ve arkadaş canlısı öğretmenin birleşimi, İspanyolca seviyesini mümkün olmayacağına inandığınız oranda artıracağınız anlamına gelmektedir.
Meksika'da üniversite okumak isteyen öğrenciler şu belgeleri hazırlamalıdır:
Pasaport.
Akademik Transkript veya Kanıtı çalışmalar.
Öneri mektubu.
80 not ortalaması veya 2.9 GPA'ya eş değer.
Meksika'da daha yüksek nitelik kazanmak, 4500-7500 Amerikan Dolar civarına mâl olacak. Ayrıca öğrenci lisans dersinde okumak isterse, ücret ve harç 4000- $ 6500 civarındadır. Bunun dışında Meksika'da konaklama ücreti daire paylaşıldıktan daha sonra 500 dolar civarında. Bir apartmanda daire kiralamak ayda $ 1500ken, yemek, seyahat, sağlık, vb. gibi ekstra masraf varsa kişiye $ 300- $ 600 ekstra ödemeler yapacaktır.

Meksika’da Eğitim Almak İçin Gerekli Olanlar

Meksika’da okumayı düşünüyorsanız, kendinize ait okunaklı ve gerekli olan bilgilerin tamamı bulunan bir pasaport, Akademik Transkript ya da Kanıtlayacak olan çalışmaları içeren belge, öneri mektubu ve Meksika sistemine göre ya da 2.90 GPA’ya eş değer gelecek şekilde 80 not ortalamasının bulundurulması zorunludur.

Meksika’da Eğitim Maliyeti Nedir?

Meksika’da yüksek konumda bir nitelik hedefleniyor ise 4.500 ile 7.500 ABD Doları gibi bir nakde ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda ek olarak öğrencinin lisanslı dersler eğitimini almak isterse ücret ve harçlar için 4.000 ile 6.500 dolar gibi ücrete ihtiyacı bulunacaktır. Daire kiraları aylık 1.500 dolar iken, yemek, eğlence, seyahat ve sağlık gibi ekstra olacak masraflar için kişi başı 300 ile 600 dolar arasında ekstra bir ödeme gerekiyor.

Meksika’da Üniversite Ücretsiz Mi?

Meksika vatandaşı olanların tamamı, devlete ait üniversiteler ile teknoloji enstitülerine ücretsiz bir şekilde giriş yapabilmektedir. Uluslar arası düzeydeki öğrenciler ise her dönem için 150 ABD dolarının ödemesi gerekmektedir. Meksika’da özel üniversiteden eğitim almak için ise yıllık 20.000 dolar ve üzerinde bir nakde ihtiyaç vardır.

Meksika Vize Randevusu ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP