Meksika Hakkında Bilgi

Başkenti Mexico City olan ülke Orta Amerika’da yer alıyor. Ülkenin hem Pasifik hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunuyor. Ülkenin 120 milyonu aşan bir nüfusu vardır ve bu nüfus yoğunluğunun önemli bir kısmı başkent Mexico City’de yaşıyor. Dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden biri olan Meksika doğal güzellikler bakımından son derece zengin ülkelerdendir. Meksika’ya yılın her döneminde gidebilirsiniz. Ülke içinde farklı ulaşım olanakları bulunur. Seyahatinizi gerçekleştirebilmek için vize almanız gerekiyor.

Meksika Hakkında İlginç Bilgiler

Meksika, Kuzey Amerika’nın güneyinde yer almaktadır. Kuzeyinde Amerika Birleşik Devletleri, doğusunda Meksika Körfezi, güneyinde ve batısında Büyük Okyanus, güneydoğusunda Belize, Guatemala ve Karayip Denizi bulunmaktadır.

Meksika’nın yüzölçümü 1.972.550 kilometrekare, nüfusu yaklaşık 120 milyondur. Ülkenin resmi bir dili yoktur, ancak hükümetin fiili dili İspanyolcadır. Meksika’nın başkenti ve en büyük şehri Meksiko’dur.

Meksika hakkında bilinmesi gereken temel bilgiler bu şekildedir. Ancak Meksika hakkında bilinmesi gereken bilgiler daha fazladır. Meksika hakkında bilinmesi gereken ilginç bilgiler bulunmaktadır.

 • Meksika’nın doğu kıyıları her yıl 4-6 santimetresi sular altında kalmaktadır.
 • Bilinenin aksine dünyanın en büyük piramidi Meksika’da bulunan Cholula piramididir.
 • Meksika’nın 34. Başkanı olan Pedro Lascurain, 30 dakika görevde kalmıştır.
 • Meksika’da maaşlar ayda iki taksitle ödenmektedir. Meksika’da maaşlar ayın 1’i ve 15’inde yatmaktadır.
 • Meksika’nın suç ve şiddetin en fazla olduğu Paltamis Mahallesi, Meksika Hükümeti ve Germen Crew sokak sanatçılarının ortak çalışması ile rengarenk boyanmıştır.
 • Meksika’da yeni doğan bebeklere hem annesinin hem de babasının soyadları verilmektedir.
 • Meksika dünyada en fazla sürüngen türünün yaşamış olduğu ülkedir. Ülkede yaklaşık 710 sürüngen türü bulunmaktadır.

Meksika Hakkında İlginç Bilgiler ile ilgili

Meksika, Kuzey Amerika’da yer alan bir ülkedir. Meksika’nın güney doğusunda Belize, Guatemala, Karayip Denizi, kuzeyinde Amerika Birleşik Devletleri, güneyinde ve batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Meksika Körfezi yer almaktadır.

Meksika’nın yüzölçümü 1.972.550 kilometrekaredir. Nüfusu ise yaklaşık olarak 130 milyondur. Meksika’nın başkenti ve en büyük şehri Meksiko’dur. Meksika’nın resmi dili olmasa da hükümet tarafından fiilen kullanılan dil İspanyolcadır.

Meksika hakkındaki temel bilgiler yukarıda verilmiştir. Yazının devamında Meksika hakkında ilginç bilgiler yer almaktadır.

 • Meksika ülkesinin doğu kısımları her yıl 5-6 santimetre su altında kalmaktadır.
 • Dünyanın en büyük boğa güreşi arenası Meksika’da yer almaktadır.
 • Dünyadaki en büyük piramit Cholula piramididir.
 • Meksika’nın 2016 yılına kadarki başkenti Distrito Federal’di.
 • Amerika’daki en büyük göçmen topluluğu Meksikalılardır.
 • Meksika’daki toplu taşıma araçlarında kadınlara özel alanlar bulunmaktadır. Bunun nedeni tacizi engellemektir.
 • Meksiko City’nin tamamının 100 yıl içerisinde sular altında kalacağı düşünülmektedir.
 • Meksika’da belki de en ilginç yasak arabada makyaj yapmanın ya da traş olmanın yasak olmasıdır.
 • Meksika’da 60’a yakın mısır türü bulunmaktadır.

Meksika'dan Ne Alınır?

Hükûmet tarafından işletilmekte olan Fonart mağazası, kaliteli Meksika yapımı el işleri ile ilgilenmektedir. El yapım ürün için pazarlık yapma yerine alışveriş yaparken sabit fiyatları ödeyerek daha rahat bir alışveriş yapabilirsiniz. Tatil alanındaki iyi oteller, lüks düzenlenmiş yerel eşya koleksiyonu olan mağazalarda bulunmaktadır.
Göze çarpan yerel el sanatı ve halk sanatı arasında metal işini, el yapım cam, çömlek veya mobilyalar satın alınabilir. Buralarda, satıcıya teklif vermekle başlangıçta teklif ettiği teklifin yarı bedeline karşı teklif vermek ve sonrada aralarında bir yerlere yerleşmek iyidir.
Meksika Kültür El İşlemelerinde:

Meksika kültürel ve geleneksel yaşam tarzı yanı sıra modaya uygun tekstil ve aksesuar alanı da meşhurdur. Gerek geleneksel kıyafet ve takı gerekse yeni nesil aksesuarlar tezgâhlarda göz kamaştırmaktadır. Aradığınız her şeyi Meksika sokaklarında bulmak mümkündür.
Meksika'da Çömlekçilik için Alışveriş
Mütevazı toprak kaptan törensel ritüelde kullanılan eşyalara kadar, Meksika çömlekçilik antik tekniği ve modern beceriyi yansıtmaktadır.

Meksika'da Gümüş için Alışveriş
Taxco'nun tek başına gümüş satılan 200 mağaza sahip olmasına rağmen, parlak metalik ülke çapında her yerde bulunmaktadır. Kalite bilincine sahip alıcı, bir öğenin sterlin olduğunu gösteren 0,925 damgası arar. Düşük fiyatlara sahip ürünler kaplama ya da alpaka alaşımı gümüşten yapılır.

Meksika'da Tekstil için Alışveriş
Geleneksel işlemeler giysiler arasında kanat, şal, bluz ve elbise bulunur. Deri çanta, kemer veya huarache sandalet ile güzel bir kıyafet alışverişi yapılabilir.

Meksika Nasıl Bir Ülke?

Meksika; birçok eski uygarlıklara ev sahiplikleri yapmış, farklı kültürün dokusunu taşıyan ülkedir. Meksika, en kalabalık Latin Amerika ülkesi.
Ciudad Mexico; ülke en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir.
Resmî dil İspanyolca. Dünya üzerinde ana dil olarak İspanyolca konuşan insan sayısı en yüksek olduğu ülke Meksika.
Para birim olarak Meksika peso kullanılmaktadır.
Meksika vizesi isteyen ülke arasındadır, gitmeden önce vize başvurusu yapmış ve Meksika’ya vize almış olması gerekmektedir.
Nüfus yapısı 105.000.000 varan nüfusu ile Latin Amerika ülkesinin en kalabalık olanıdır. Nüfusun %60 melez, %10 beyaz, geri kalan ise yerli halk. Resmî dil İspanyol, Quechua ve Takalotça ve Meksika dünya üzeri ana dili olarak İspanyolcayı konuşan insan sayısı en yüksek olduğu ülkedir. Ülkede inançlar ; Katolik %89, Protestan %6, diğer %5 biçiminde özetlenebilir. Toplam nüfus içerisinde okuma yazma oranı ise %92.2 dir.
İklim Tropikalden çöl iklimi kadar değişiklikler gösterir. Yüksek, kayalıklı dağ, alçak kıyı ovası, yüksek platosu, çöl ülkenin önemli yeryüzü şeklidir.

Meksika Tarihi ve Kültürü

Meksika tarihine bakıldığında çok önemli iki uygarlığın izleri görülebilir. Bunlardan biri Maya uygarlığı diğeri ise Aztek uygarlığıdır. Aztekler Mayaların kökeninden gelseler de çok daha savaşçı bir medeniyettir. Mayalar ise astronomi ve matematik gibi alanlarda öne çıkan uygarlıklardan biridir. Geçmişte yaptıkları tapınaklar ve piramitler dünya genelinde merak edilen önemli tarihi yapılarıdır. Maya takvimi de yine tarihte önemli bir yere sahiptir.

Meksika halkı son derece canlı bir ruh haline sahiptir. Bu nedenle ülkenin de geneli dinamik bir yapıdadır. Halk cana yakındır ve turistlere karşı son derece hoş görülüdür.

Meksika Vizesi ile ilgili bilgi almak için bizi arayınız.

Meksika Gezilecek Yerler

Meksika’da gezilecek yerler oldukça fazla denilebilir. Buna tarihi yapılar eklendiğinde kişiler dolu dolu bir Meksika seyahati geçirme imkânı bulabilirler. Gezilecek yerler ise şu şekildedir:

 • Cancun tower
 • Playa del Carmen
 • Isla Mujeres
 • Cancun Sualtı Heykel Müzesi
 • Chichem Itza
 • Cenote IK Kil

Meksika’nın eski dönemlerden kalan piramit tarzı yapıları en çok ilgi gören alanlardır. Azteklerden kalan bu yapılar oldukça gösterişli bir görünüme sahiptir.

Meksika Konaklama Avantajları

Konaklama bakımından genel olarak her şey dahil otelleri tercih etmek istiyor. Bu oteller ise Cancun oteller bölgesinde yer alıyor. Daha çok eğlence odaklı bir otel arayışındaysanız Playa Del Carmen son derece ideal bir yerdir. Puerto Morales bölgesinde bulunan oteller çok daha uygun fiyatlıdır.

Meksika Mutfak Kültürü

Kendine özel yemek kültürü olan ülkelerdendir. Kakao, avokado, mısır ve vanilya mutfaklarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Başlıca yemekleri arasında Frijoles, Salsa, Fajita, Taco geliyor. Bunun dışında da farklı yemekleri bulunuyor. Mısır çok tüketilen besinlerdendir. Baharat yemeklerinde yoğun kullanılıyor.

Meksika Turistik Vize ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

TOP