Meksika Erasmus Vize Hakkında

Meksika Erasmus Vize 2022

Erasmus eğitimi ya da Erasmus stajı kapsamında Meksika’ya gidecek olan Türk vatandaşlarının Meksika Erasmus vizesi alması gerekmektedir. Meksika Erasmus vizesi alacak olan Türk vatandaşları vize başvurularını Meksika Ankara Büyükelçiliği’ne ve Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmalıdır.

Meksika Erasmus vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin Meksika temsilciliğine bir davetiye sunması gerekmektedir. Bu davetiye de eğitim planı yer almalıdır.

Meksika Erasmus vize başvurusu için öncelikle Meksika Erasmus vize başvurusunda bulunacak olan kişiler öncelikle Meksika vize başvuru formu doldurmalıdır. Ardından ise Meksika vize bşavurusu yapılacak olan temsilcilikten randevu almalıdır. Meksika Vize Randevusu tarihine kadar ise Meksika erasmus vizesi için gerekli olan belgeler hazırlanmalıdır. Randevu tarihinde bu belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

Meksika Erasmus vizesi için gerekli olan evraklar;

 • Meksika vize başvuru formu
 • Geçerli olan bir pasaport
 • İki adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Seyahat rezervasyonları
 • Davetiye mektubu
 • YÖK tarafından düzenlenmiş öğrenci belgesi
 • Adli sicil örneği
 • İkamet belgesi
 • Banka hesap dökümü
 • Meksika’da bulunan eğitim kurumundan alınmış kabul belgesi
 • Konaklama bilgileri
 • Banka hesap dökümü

Meksika Erasmus Vize Nedir?

Meksika Erasmus vizesi, eğitimlerinin bir bölümünü Meksika’ da almak isteyen öğrencilerin başvurduğu uluslararası bir vize türüdür. Uzun süreli D tipi bir vize olup başvuru aşamasında gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Erasmus vize başvurularında ilk olarak Türkiye’ de eğitime devam edilen yüksek öğrenim kurumunun Meksika’ da bulunan bir üniversite ille Erasmus anlaşması şartı aranmaktadır. Böyle bir anlaşma sonrasında Meksika’ ya erasmus başvurusunda bulunulabilir. Erasmus programına başvuru aşamasında aranılan diğer bir şart ise Türkiye’ de eğitim görülen üniversitedeki not ortalamasının Meksika’ daki eğitim sistemine göre 2,90’ ın üzeride olması gerekmektedir.

Meksika Erasmus vizesine, en az bir yıl kullanım süresi olan bir pasaport, akademik olarak dahil olunan üniversite tarafından hazırlanmış bir öneri mektubu, üniversite tarafından onaylanmış bir çalışmanız (tez, araştırma yazısı) veya transktipt ile belgeleri başvuruda bulunulabilir. Meksika’ da erasmus programı ile öğrenci kabul eden üniversitelerin her biri farklı taleplerde bulunabiliyor bu sebeple başvuru aşamasından önce gereken evraklar konusunda üniversite ile görüşmekte fayda sağlayacaktır.

Meksika Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Meksika erasmus vizesi başvurusunda bulunmadan ilk olarak Meksika’ da bulunan bir üniversiteye erasmus programı dahilinde başvuruda bulunmanı ve bu başvurunun kabul edilmesi gerekmektedir. Başvurunun kabul edilmesiyle tarafınıza bir kabul mektubu gönderilecektir. Bu kabul mektubu vize başvurusu için en önemli evraklardan biridir.

 Kabul mektubunda aşağıda belirtilen bilgilerin eksiksiz olarak yer alması gerekmektedir;

 • Başvuruda bulunan öğrencinin tam adı
 • Başvuruda bulunan öğrencinin katılmayı planladığı eğitimin ve eğitim alanının tam olarak ismi
 • Kabul edilen öğrencinin katılacağı eğitimin başlangıç ve bitiş tarihleri
 • Alınacak eğitimin ücrete tabi olması durumlarında üniversite tarafından verilecek burs miktarı
 • Meksika’ da eğitim alınacak kurumun tam olarak isim ve adres bilgileri

Meksika konsoloslukları erasmus vize başvurularının, gidilmesi planlanan eğitimin başlangıç tarihinden en az bir ay öncesinde yapılmasını istemektedir. Eğitime 1 aydan az bir süre kaldığında yapılan vize başvurularını kabul etmeyip onaylamamaktadır.

Meksika Erasmus Vizesi Nereden Alınır?

Meksika erasmus vize başvuruları Meksika konsolosluklarından yapılabilmektedir. Erasmus vizelerinin onaylanma süreçlerinde karar verme yetkisi konsolosluk çalışanlarına verilmiştir. Meksika konsolosluklarına erasmus eğitim vizesi başvurusunda bulunurken başvuru sahibi Türkiye’ de eğitimine devam ettiği üniversiteden ve Meksika’ da bulunan kabul gördüğü üniversiteden aldığı evraklar ile başvuruda bulunabilir. Ayrıca konsolosluklar tarafından yetkilendirilen vize danışmanlık firmaları da gerekli evrakların temini ile öğrenci adına vize başvurusunda bulunabilir. Bireysel veya bir vize danışmanlık firması aracığıyla yapılacak olan eğitim vizesi başvurularında katılması planlanan eğitimin başlangıç tarihinden en geç 1 ay öncesinde vize evraklarının hazırlanarak başvuruda bulunulması gerekmektedir. Aksi taktirde daha geç yapılan vize başvuruları Meksika konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Vize başvurularında eğitime başlanması planlanan üniversiteden alınan kabul mektubu da vizenin onaylanması için gereken en önemli evraklardan biridir. Kabul mektubu yer almayan vize başvurularına da Meksika Konsolosluklarının olumlu olarak geri dönüş yapmadığı verilen bilgiler arasındadır.

TOP