Meksika Çalışma İzni Hakkında

Meksika’dan çalışma izni alabilmeniz için öncelikle oturum izni almanız gerekmektedir. Vize işlemleriyle bu durumu halletmek neredeyse imkansızdır. Çalışma olarak eğer yatırımcılıkla ülkeye girmek istiyorsanız öncelikle yatırımcı vizesi almanız gerekmektedir. Konsolosluk kaynaklarına göre direk çalışma izni almak söz konusu değildir. Meksika’ya giriş yapmak veya herhangi bir şekilde bulunmak için hiçbir şart aranmayan 67 ülke ve VİP vatandaşlar vardır. Meksika’ya giriş yapmak isteyen vatandaşların bazı ülkelerden Meksika oturum izni veya vatandaşlığı varsa bu işlemden muaf tutulurlar ve Meksika’da çalışma iznine sahip olabilirler. Bu vatandaşlıklardan birisi Kanada vatandaşlığıdır. Kanada vatandaşlığı birçok ülke için aynı olanakların kapısını açan oldukça avantajlı bir vatandaşlıktır. Bunun dışında, Schengen vizesi, ABD vizesi ve Japonya vizesi de oldukça işe yarar. Bu gibi durumlarda Meksika çalışma izni sahibi olmanıza gerek kalmaz. Meksika’ya girmek için vizeye ihtiyaç duyan kişilerin bazı ülkelerde yerleşik ikamet belgesine sahip olmaları durumunda Meksika çalışma izni işlemleri açısından muaftır. Oturum izni olması gereken ülkelerden diğerleri Şili, Peru, Birleşik Krallık, ABD, Kolombiya, Schengen Bölgesini oluşturan ülkelerden herhangi biri veya Japonya’dır. Türkiye, Rusya ve Ukrayna vatandaşlığına sahip kişiler ise Konsolosluk vizesine ihtiyaç duymadan30 günlük ve tek seferlik olmak şartı ile vize aracılığıyla tatil için seyahat gerçekleştirebilir. 30 günlük vize süresi henüz bitmeden başvuru yaparak 180 günlük vize de almaları mümkündür. Bu durum Meksika’ya havayolu ile giriş yapan kişiler için geçerlidir. Karayolu ve deniz yoluyla yapılan geçişlerde geçerli olmaz.  Elektronik vize hakkında gerekli bilgiler Meksika vize ofisi tarafından verilmektedir. Meksika çalışma izni almak isteyen kişiler öncelikle Meksika vize Başvuru Formu, Ad, Soyadı, Doğum tarihi ve yeri, pasaport ve kimlik bilgileri, medeni hal ve oturum izni olan ülke veya ülkelerin belirtildiği evrakların da kullanılması gerekmektedir.

Meksika Çalışma İzni Vizesi 2022

Meksika’dan çalışma izni alabilmek için öncelikle oturum izni almanız gereklidir. Vize işlemiyle durumu halletmek neredeyse imkânsız. Çalışma olarak eğer yatırım yaparak ülkeye girmek istiyorsanız önce yatırımcı vizesini almanız gerekmektedir. Konsolosluk kaynağına göre direkt çalışma iznini almak söz konusu değildir. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan vatandaşların Meksika sınırları içinde çalışması için oturum iznine sahip olması gerekmektedir. Çalışma izni olarak eğer yatırım ile ülkeye girmeyi istiyorsanız önce yatırım vizesi almanız gereklidir. Meksika konsolosluğu kaynaklarına göre direkt çalışma izin alınması söz konusu olamaz. Meksika’ya giriş yapmayı isteyen vatandaşın bazı ülkeden Meksika oturum izni ya da vatandaşlığı varsa bu işlemlerden muaf tutulur ve Meksika’da çalışma izni sahibi olabilir. Bu vatandaşlıktan birisi Kanada vatandaşlığı. Kanada vatandaşı birçok ülke için aynı olanağın kapısını açan oldukça avantajı bir vatandaşlıktır. Meksika’ya girebilmek için vize ihtiyaç duyan kişinin bazı ülkede yerleşik ikamet belgesi sahip olması durumunda Meksika çalışma izni işlemi açısından muaftır. 1 aylık vize süresi henüz bitmede başvuru yaparak 6 aylık vize de alması mümkündür. Bu durum Meksika’ya hava yolu ve giriş yapan kişi için geçerlidir. Kara yolu ve deniz yolu ile yapılan geçiş de geçerli olmaz.

Meksika Çalışma İzni Hakkında 2022

Meksika çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişiler ilk önce Meksika oturum izni alması gerekmektedir. Yatırımcı olarak ülkeye girmek istiyorsanız Meksika yatırımcı vizesi almanız gerekecektir. Ancak direkt olarak Meksika çalışma izni alamazsınız. Meksika çalışma izni için Meksika’ya giriş yaptıktan sonra Meksika çalışma izni başvuru formu doldurularak başvuruda Meksika’da bulunan Meksika Göç Ofisi’ne başvuruda bulunabilirsiniz.

Meksika çalışma izni için, Meksika’da bir iş bulmuş olmanız ya da Meksika’da yatırımcı olarak bulunmanız gerekmektedir. Türk vatandaşlarının Meksika’ya 30 gün serbest giriş hakkı bulunmaktadır. Bu süre içerisinde Meksika çalışma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Meksika çalışma izni için öncelikle gerekli olan belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Meksika çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin ayrıca Meksika’da bulunduğu süre içerisinde masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamalıdır. Ayrıca başvuru sahibinin İspanyolca yeterliliğinin de bulunması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunun da en az 1 yıl geçerli olması gerekmektedir.

Meksika çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin Meksika kamu düzenini tehlikeye atmayacağını kanıtlaması gerekmektedir. Bunun yanında Meksika toplum yaşamına ve anayasasına uygun olarak yaşayacağını belirtmelidir.

Meksika Çalışma İzni 2022 ile İlgili

Meksika’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının, yasal olarak Meksika’da çalışabilmesi için Meksika çalışma izni alması gerekmektedir. Meksika çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişiler, Türkiye’de bulunuyor ise başvurularını Ankara Büyükelçiliği’ne ya da Meksika İstanbul Başkonsolosluğu’na yapabilir. Meksika’da bulunan kişiler ise Meksika Göç Ofisi’ne başvuruda bulunabilir.

Meksika çalışma izni alacak olan Türk vatandaşları çalışma izni başvurusu için öncelikle, Meksika çalışma izni başvuru formu doldurmalıdır. Ardından ise Meksika temsilciliğinden randevu alınmalıdır. Meksika Vize Randevusu tarihine kadar ise Meksika vize başvurusu için gerekli olan belgeler hazırlanmalı ve randevu tarihinde teslim edilmelidir.

Meksika vize başvurusu yapacak olan kişiler aşağıdaki şartları karşılamalıdır;

  • Meksika çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişiler, Meksika’da bir iş bulmalıdır.
  • Meksika’da bulunan şirket tarafından davet mektubu gönderilmelidir.
  • Meksika’da çalışacak olan kişiler, İspanyolcayı iyi derecede bilmelidir.
  • Meksika çalışma izni alacak olan kişiler Meksika, sosyal yaşamına ve kamu düzenine uyum sağlayacağını, Meksika Anayasası’na uyacağını kanıtlamalıdır.
  • Meksika çalışma izni başvurusunda bulunacak olan kişilerin, masraflarını karşılayabilecek ekonomik durumu olmalıdır.
  • Meksika çalışma izni başvurusunda bulunacak kişilerin belgeleri eksiksiz şekilde hazırlaması gerekmektedir.

Meksika Çalışma İzni Nedir?

Meksika’ dan çalışma izni alabilmesi için ilk olarak Meksika’ da oturum izni alınması gerekmektedir.

Meksika’ da belirlenen hükümlere göre sadece çalışma izni alınarak işe girilemez ve çalışılamaz. Yatırımcı olarak ülkede kalınmak ve iş yapılmak istendiği taktirde yatırımcı vizesine başvuru yapılması gerekir.

Meksika’ nın Dünya üzerindeki ülke vatandaşlarına farklı farklı politikalar uygulamaktadır. Bunlara örnek olarak Dünya’ daki 67 ülkenin vatandaşlarından ve VIP vatandaşlardan ülkeye giriş yapabilmeleri için hiçbir şart ve koşul aramamaktadır.  Bunun dışında Schengen vizesi, ABD vizesi ve Japonya vizesine sahip olan kimseler Meksika için çalışma vizesi almalarına gerek olmadan Meksika’ da işe girebilir ve çalışabilirler.

Türkiye, Rusya ve Ukrayna ülkeleri vatandaşları Meksika’ ya hava yolu ile seyahat ettiklerinde ilk sefer için ülkeye girişlerinde Meksika Konsolosluklarından bir vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur. Bu uygulama sadece Meksika’ ya hava yolu ile girişler için geçerlidir. Kara yolu ve deniz yolu ile ülkeye giriş yapılacak ise Meksika konsolosluklarından vize başvuru işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Meksika Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Meksika çalışma izni alınabilmesi için ilk olarak oturma izni alınması gerekmektedir. Ülkeye giriş yapmadan turist vizesine başvurur gibi Meksika çalışma vizesine başvuruda bulunulamaz. İlk olarak ülkeye giriş yapılıp sonrasında çalışma izni başvuru formu doldurulur ve Meksika’ da bulunan Meksika Göç İdaresi Merkezi’ ne doldurulan form ile başvuruda bulunulması gerekmektedir. Türkiye’ den çalışma iznine başvuruda bulunmak isteyenler Ankara’ da bulunan Meksika Büyükelçiliğine ya da
İstanbul’ da bulunan Meksika Başkonsolosluğundan başvuruda bulunabilirler.

Meksika Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hava yolları seyahatleri sonunda 30 gün süre ile serbest giriş hakkı tanımıştır. Bu süre içerisinde bir iş bulunarak çalışma izni için gerekli başvurularda bulunulabilir. Ayrıca 30 günlük süre içerisinde Meksika da bulunurken kalım süresi 180 güne gerekli işlemlerin yapılmasıyla 180 güne çıkarılabilir. Bu esnada oturum izni içinde gerekli başvurularda bulunularak çalışma izni konusunda ön hazırlıklar yapılmış olur.

Meksika çalışma iznine başvuruda bulunmak isteyen kişilerden ülkenin kanun ve kurallarına aykırı şekilde davranmayacağını kanıtlamasını talep etmektedir. Başvuru aşamasından gerekli kurullara uyulacağı ve toplum düzenine aykırı bir yaşam tarzında olunmayacağının da belirtilmesini istemektedir.

Meksika Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Meksika ve Türkiye arasında ekonomik çalışmaların güçlenmesi adına iki ülke arasında yapılan karşılıklı görüşmelerle vize başvurularının sonuçlanma süreleri de yıllar içerisinde kısaltılmıştır. Türkiye vatandaşlarının Meksika Konsolosluklarına yapılan vize başvurularının sonuçlanma süresi 5 gün olarak bildirilmektedir. Bu süre Konsoloslukların yoğunluklarına ve kendi ülkelerini ve Türkiye’ nin resmi tatillerine göre de uzayabilmektedir.

Meksika konsolosluklarına çalışma vizesi için yapılan başvurularda sonucun kısa bir süre içerisinde alınabilmesi için istenilen evraklara dikkat edilmesi gerekir. Çalışma vizesi başvuru formu doldurulurken verilen bilgiler ve istenilen ek evraklar vize başvurusunun olumlu olarak sonuçlanmasında etkili olacaktır. Başvuru aşamasında teslim edilecek evraklarda eksiklik ve hata olması durumlarında konsolosluk yetkilileri ek evrak taleplerinde bulunabilir ve 5 gün olarak belirtilen süre uzayabilmektedir.

Türkiye’ den çalışma vizesi başvurusu yapılmadan önce Meksika’ da bir iş bulunması ve iş yeri tarafından Türkiye’ ye resmi bir davet mektubu gönderilmesi gerekmektedir. Bu davetiye ile vize başvurusunun süresinde bir uzama olmadan sonuçlanabilir.

Meksika Çalışma İzni Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti de yaşayan vatandaşın Meksika sınırı içinde çalışması için oturum izni sahibi olması gerekmektedir. Çalışma izini olarak eğer yatırımcılık ile ülkeye girmeyi istiyorsanız ilk önce yatırım vizesi almanız gerekmektedir. Meksika konsolosluğu kaynağına göre direk çalışma izin alınması söz konusu değil. Meksika’ya çalışmak için giriş yapmayı isteyen vatandaşların farklı ülkelerden oturum izin ya da vatandaşlık varsa bu işlemden muaf tutulur. Böylelikle Meksika’da çalışma iznine sahip olabilir. Schengen vize, ABD'e vizesi ya da Japonya vizesi sahip olan kişi bu durumda Meksika da çalışma izini belgesi sahibi olmasına gerek kalmadan Meksika'da da çalışabilir.

Meksika Çalışma İzni Alma Şartları Neler?

Meksika da çalışmak için çalışma izini almak isteyenler öncelik olarak Meksika çalışma vize alması gerekmekte. Bunun için belli şart bulunmakta. En başta istenilen belge eksiksiz şekilde gerekli birimlere teslim edilmektedir.

Meksika Çalışma Vize için Gerekli Belgeler;
Başvuru Formu.
Pasaport.
Kimlik bilgiler.
Medeni hal.
Oturum izni olan ülke.
Oturum izni olan ülke belirtildiği belgenin de kullanılması gerekmektedir.
Bir kişi Geçici Oturum kartı alabilmesi için gerekli şartı yerine getirme gerekmektedir.
Meksika da yapılan seyahatlere göre uygun vize alınması gerekmektedir. Alınan vize türü doğru seçilmesi belgenin hangi vize türüne göre hazırlanacağı göstermektedir.
Belgede eksiklik ya da bilgilerde yanlışlık olursa vize başvuru reddedilmektedir.
Ulusal pasaport. Minimum 1 yıl geçerliliği olmalı.

TOP