Kocaeli Meksika Konsolosluğu

Kocaeli Meksika Konsolosluğu, Meksika’nın Türkiye sınırları içerisinde bulunan resmi temsilciliklerindendir. Amacı Türkiye ile Meksika arasındaki ticari, sosyal, kültürel, siyasal alanlardaki ilişkileri düzenlemek ya da belirli bir seviyede tutmaktır. Meksika’nın ve Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının çıkarlarını korumaktadır. Yeni yatırım alanları bulmaya ve yaratmaya çalışmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Meksika vatandaşlarına doğum, ölüm, evlilik, boşanma, kimlik işlemleri, pasaport işlemleri, ruhsat işlemleri, ehliyet işlemleri, noterlik işlemleri gibi alanlarda hizmet vermektedir. Bunun yanında Meksika vatandaşlarına sağlık, hukuk ve eğitim alanında destek olmaktadır.

Kocaeli Meksika Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir. Meksika’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatleri öncesi amaçlarına uygun olarak Meksika vizesi almalıdır. Meksika’ya seyahat edecek olan kişiler seyahatleri için vize başvurusunu buradan yapabilirler.  

Kocaeli Meksika Konsolosluğu Çalışma Saatleri         

Kocaeli Meksika Konsolosluğu, hafta içi her gün saat 09.00 ile saat 17.00 arasında hizmet vermektedir. Hafta sonları, Meksika resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyet resmi tatillerinde çalışmamaktadır.

Meksika Kocaeli Konsolosu Kimdir?

Meksika Kocaeli Fahri Konsolosluğu 12 Nisan 2022 tarihinde açılmış olup, faaliyetlerini Soydan İş Merkezi’ndeki ofisinden yürütmektedir.

Nazlı Dereli Oba, Kocaeli Fahri Konsolosluğu’na atanmıştır. Hukuk lisans eğitimini The University of Law’da 2001-2003 yılları arasında, bankacılık ve finans alanındaki yüksek lisans eğitimini Queen Mary University of  London’da 2003-2004 yıllarında tamamlamıştır. Nazlı Hanım, Varol Ziya Dereli ile Nilgün Dereli’nin kızıdır; baba Ziya Bey uzun yıllar Meksika Fahri Konsolosluk görevini yürütmüştür. Nazlı Hanım Türkiye-Meksika İş Konseyi’nin Yürütme Kurulu’nda üye sıfatıyla yer almaktadır. Aynı zamanda iş ve kurumsal hukuk, hukuki danışmanlık alanlarında hizmet veren Tunç Fırat Avukatlık Bürosu’nun ortaklarından biridir. 2009 yılından beri, Koruncuk Vakfı ve İstaç Enerji Komisyonu’nda gönüllü çalışmalarını sürdürmektedir.

Meksika Kocaeli Konsolosluğu Vize İşlemleri

Meksika ülkesine seyahat için vize başvurusunu, fahri konsolosluklara da yapabilirsiniz. Fahri Konsolosluk’a Meksika ülkesine seyahat isteğinizi söylediğinizde, size bir ‘Vize Başvuru Formu’ verecekler, belirlenen şekil esasına göre doldurmanızı talep edeceklerdir. Meksika Vize başvuru formu el yazınızla doldurulmuş olmalıdır. Vize başvurusu sırasında, dikkat edilecek ana unsurlardan biri, Meksika ülkesinden dönüş tarihinden itibaren pasaportunuzun geçerlilik süresi olacaktır, bu süre 6 aylık bir süre olmalıdır. Yurtdışı seyahatiniz boyunca sağlığınızın korunması ve tedavisinin aksatılmaması için, sizden seyahat tarihlerini de kapsayan sağlık sigortası talep edilecektir. E-devlet üzerinden alacağınız barkotlu ‘vukuatlı nüfus kaydı örneği’ ve ikâmetgah belgesi talep edilecektir. Fahri Konsolosluk, ayrıca hesap dökümünüzü isteyecek ve belirli bir meblağın üzerinde hesabınızda para olmasını şart koşacaktır. Mülk kayıtları, meslek evrakları, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf da istenilen evraklar arasındadır.

Meksika Kocaeli Konsolosluğu Vize Başvurusu

Meksika Konsolosluğu’nun resmi web sitesinden online form doldurularak elektronik vize başvurusu yapılabilmektedir. Online başvurunuzun sonucu beyan ettiğiniz mail adresinize gönderilecektir. Seyahatiniz sırasında, uçağa binerken e-vize onay yazısı, havaalanı görevlilerine gösterilmelidir. Başvurunuzun reddedilmesi durumunda ise Meksika Kocaeli Konsolosluğu veya diğer fahri konsolosluklara, Meksika Büyükelçiliği’ne vize başvuru evraklarınızla birlikte başvuru yapmanız mümkündür. Online vize başvuru formu doldurulurken, pasaport ve kimlik üzerinizde yazan isim-soyisim bilgisinin aynı olması gereklidir. Başvuru sırasında kullanacağınız fotoğrafın son 3 ay içinde çekilmesi gereklidir. Önceki tarihli kimlik veya pasaportunuz üzerinde yer alan biyometrik fotoğrafınızı vize başvurunuz sırasında kullanırsanız Meksika vize başvurunuz ret edilecektir.

Vizenin ret edilmesine neden olacak en önemli unsurlardan bir tanesi de, Türkiye’ye geri dönüşünüzü sağlayacak güçlü maddi, sosyal, aile, eğitim bağının olup olmadığıdır. Bu nedenlerden biri ile ilgili bir bağ kurulamazsa, Türkiye’ye geri dönüşünüzün olmayacağı kabul edilerek ret kararı verilebilmektedir.

Meksika Kocaeli Konsolosluğu Vize Randevusu

Meksika Kocaeli Fahri Konsolosluğu, vize başvurularını almaya yetkili kılınmıştır. Ancak vize başvurularını sonuçlandırma, karar verme yetkileri yoktur; bu yetki sadece Meksika Büyükelçiliği tarafından kullanılabilir.

Meksika ülkesine seyahat etmek isteyen umumi pasaporta sahip T.C. vatandaşlarına tek geçişlik hakka sahip e-vize alma hakkı tanınmıştır. Bu hak internet üzerinden, ücret ödemeden alınabilmektedir. İnternetten vize aldığınız tarih, Meksika ülkesine seyahat etmek için tanınan sürenin başlangıcı olacaktır ve bu tarihten itibaren 30 gün içerisinde ülkeye seyahat edilmesi gereklidir. Vize alınan tarihten itibaren de 180 günlük süre içinde Meksika’da kalabilirsiniz.

Vize için randevu başvurusunda (randevu için  infoetb@sre.gob.mx adresine mail atılabilir.) bulunduğunuzda fahri konsolosluk tarafından çağrılabilirsiniz, görüşmeler hafta içi 09:00-13:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Meksika ülkesinin ve ülkemizin resmi ve dini bayramlarında Meksika Kocaeli Konsolosluğu çalışmamaktadır.

TOP İzmir Web Tasarım