Meksika Başkonsolosluk Bölümleri 2022

Meksika Başkonsolosluğu, Meksika’nın Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bulunan temsilcilerinden birisidir. Meksika Başkonsolosluğu, Türkiye topraklarında yaşayan Meksika vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermektedir. Bunun yanında Türkiye’deki Meksika vatandaşlarına eğitim, sağlık, hukuk konularında destek olmaktadır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti ile her alanda ilişki geliştirmeyi ve yeni ekonomik alanlar yaratmayı amaçlar. Bunun yanında Meksika’ya seyahat edecek Türkiye vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir. Meksika Başkonsolosluğu bu hizmetler için farklı bölümler oluşturmuştur. Aşağıda Meksika Başkonsolosluk bölümleri verilmiştir.

 1. Yönetim Bölümü: Meksika Başkonsolosluk bölümleri arasında bulunan yönetim bölümü Konsolosluğun idari işleri ile ilgilenmektedir. Başkonsolosluk bütçesinin belirlenmesi, personel işleri, konsolosluk bakımı gibi alanlara bakmaktadır.
 2. Konsolosluk İşleri Bölümü: Meksika Başkonsolosluk bölümleri arasında bulunan konsolosluk işleri bölümü; Meksika vatandaşlarına noterlik hizmeti, kimlik, pasaport, doğum, evlilik, boşanma gibi hizmetler vermektedir.
 3. Ticaret ve Ekonomi Bölümü: Ticaret ve Ekonomi bölümü Meksika Başkonsolosluk bölümleri içerisinde bulunan diğer bir bölümdür. Bu bölümün görevi Türkiye ile Meksika arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirmek ve yeni ticaret alanları bulmaktır.
 4. Vize Bölümü: Meksika Başkonsolosluk bölümleri arasında bulunan diğer bölüm vize bölümüdür. Vize bölümü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Meksika vizesi hizmeti vermektedir.
 5. Eğitim Bölümü: Eğitim Bölümü Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarının eğitim konusunda destek almak için başvuracağı bir bölümdür.

Bu makaleyi de inceleyebilirsiniz: Meksika Vizesi

Meksika Başkonsolosluğu, Türkiye ile Meksika arasındaki ilişkileri düzenlemekte ve geliştirmektedir. Asıl amaç Meksika Devleti’nin ve Meksika vatandaşlarının çıkarlarını korumaktır. Bu görevleri yerine getirmek için bazı bölümler oluşturulmuştur. Bu bölümler aşağıda verilmiştir.

Ekonomi Bölümü: Meksika ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri düzenlemekte ve Meksika’nın ekonomik çıkarlarını gözetmektedir. Meksika adına yeni yatırım alanları bulmaktadır.

Basın Bölümü: Meksika Başkonsolosluğu’nun Basın Bölümü, Türkiye Cumhuriyeti medyasını Meksika Kamuoyu hakkında bilgilendirmektedir. Meksika Başkonsolosluğu adına basın açıklamaları yapmakta ve basın toplantıları düzenlemektedir.

Siyasal Bölüm: Meksika ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkileri düzenlemekte ve siyasal ilişkileri geliştirmeyi ya da belirli bir seviyede tutmayı amaçlamaktadır.

Konsolosluk Bölümü: Türkiye’de yaşayan Meksika vatandaşlarına ölüm işlemleri, doğum işlemleri, evlilik işlemleri, boşanma işlemleri, kimlik işlemleri, ehliyet işlemleri, ruhsat işlemleri gibi noterlik hizmetleri vermektedir. Ayrıca vergi yükümlülüğü olan Meksika vatandaşlarının vergi işlemlerini yapmaktadır.

Vize Bölümü: Meksika’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatleri öncesinde vize almalıdır. Meksika Başkonsolosluğu da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize hizmeti vermektedir. Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvurularını Meksika Konsolosluğu’na yapmalıdır.

Meksika Vize Başvuru Formu ile ilgili bilgi almak için bizi arayın.

Meksika Başkonsolosluğu Bölümler ile İlgili

Meksika başkonsolosluğu, pek çok farklı bölüm içererek kendine has pek çok göreve sahip olan bölümlerin özenle çalışma yürütmesini sağlar. Farklı bölümlerin her biri kendi içerisinde düzenle çalışır ve bu sayede de konsolosluğun görevlerini iyi şekilde yerine getirebilmesine yarar sağlar.

Meksika Başkonsolosluk bölümleri içerisinde yer alan vize bölümü; Türk vatandaşlarının vize işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için hizmet veren başkonsolosluk bölümüdür. Konsolosluk işleri bölümü de başkonsolosluk bölümleri içerisinde yer alır ve Meksika vatandaşlarının işlemlerini gerçekleştirebilmesini sağlar.

Başkonsolosluğun genel idaresini sağlayan bölüm de yönetim bölümüdür. Ticari bölüm de başkonsolosluk bölümleri arasında yer alır ve iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişebilmesi adına çalışmalar yürütmektedir.

Basın bölümü de iki ülke arasındaki basın ilişkilerinin sağlıklı ve düzenli şekilde yürütülebilmesini sağlar. Türkiye’de eğitim görmekte olan Meksika vatandaşlarının eğitim konusunda destek alabilmesi adına görev yapmakta olan eğitim bölümü de ayrıca Meksika başkonsolosluk bölümleri arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı başkonsolosluk bölümlerin her biri, başkonsolosluğun görevlerini nitelikli şekilde yerine getirebilmesini sağlar.

Meksika Başkonsolosluğu Bölümleri Hakkında Bilgi

Meksika’nın Türkiye’de bulunan başkonsolosluğu, Türkiye’deki Meksika vatandaşlarına ve Meksika’ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşlarına hizmet vermektedir. Türkiye Meksika Başkonsolosluğu, bunun yanında Türkiye ve Meksika arasındaki ilişkileri düzenlemektedir. Türkiye ve Meksika arasında yeni yatırım alanları ve ekonomik işbirliği yapılmasını amaçlamaktadır. Meksika Başkonsolosluğu bu işlemleri daha verimli, daha hızlı ve işlerin birbiri ile karışmaması için bölümler oluşturmuştur. Meksika Başkonsolosluk bölümleri aşağıda verilmiştir.

 • Yönetim Bölümü: Meksika Başkonsolosluk binasının yönetimi ve personel işleri ile ilgilenmektedir. Meksika Başkonsolosluğu Yönetim Bölümü, Konsolosluğun bütçe dağılımı ile ilgilenmektedir.
 • Konsolosluk Bölümü: Türkiye’de bulunan Meksika vatandaşlarına, resmi evrak işlemleri, kimlik işlemleri, pasaport işlemleri gibi konsolosluk hizmeti sağlamaktadır.
 • Vize Bölümü: Meksika’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına ve Türkiye’de bulunan diğer ülke vatandaşlarına seyahatleri için vize hizmeti vermektedir.
 • Ekonomi Bölümü: Türkiye ile Meksika arasında yeni yatırım alanları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Türkiye’de iş kurmuş olan ve Türkiye ile ticaret yapan Meksika vatandaşlarına destek olmaktadır.

Basın Bölümü: Türkiye gündemini Meksika kamuoyu hakkında bilgilendirmektedir. Ayrıca Meksika Başkonsolosluğu adına basın açıklaması yapmaktadır.

Bölümlerine göre Meksika Başkonsolosluğu

Meksika Konsolosluğu’nda işlem yapacak olan kişiler işlemlerini ilgili bölüme yapmalıdır. Meksika Konsolosluğu’na işlem yapacak olan kişiler işlemlerini hangi bölüme yapacağını merak etmektedir. Bu yazıda Meksika Konsolosluğu’nda işlem yapacak olan kişiler için Bölümlere göre Meksika Konsolosluğu hakkında bilgi verilmiştir.

 • Siyasi Bölüm: Meksika Konsolosluğu siyasi bölümü Türkiye’deki iç ve dış politikalardaki gelişmeleri incelemektedir.
 • Ekonomi Bölümü: Türkiye’de Meksika çıkarı sağlayacak ekonomik ve ticari yatırım alanları araştırmaktadır.
 • Kültür Bölümü: Türkiye’de bulunan Meksika aracı kurumlarını koordine etmektedir. Meksika kültürünün Türkiye’de tanıtılmasını amaçlamaktadır.
 • Konsolosluk Bölümü: Meksika vatandaşlarının ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Meksika konsolosluk işlemleri ile ilgilenmektedir.
 • Vize Bölümü: Meksika’ya seyahat edecek olan kişilerin Meksika vize başvurularını kabul etmekte, incelemekte ve Meksika vize başvurularını sonuçlandırmaktadır.
 • Basın Bölümü: Türk Medyasını izlemekte ve değerlendirmektedir. Türk Kamuoyunu Meksika Hükümeti Politikaları hakkında bilgilendirmektedir.

Meksika Başkonsolosluğu Vize bölümü

Meksika’ya seyahat edecek olan kişiler seyahat amacına uygun vize almalıdır. Meksika seyahatleri için vize alacak olan kişiler vize işlemlerinin nereden yapılacağını merak etmektedir. Bu yazıda Meksika Başkonsolosluğu vize başvurusu yapacak olan kişiler için Meksika Başkonsolosluğu vize bölümü hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

Meksika Başkonsolosluğu vize bölümü, Meksika’ya seyahat edecek olan kişilerin işlemlerinin yapıldığı Meksika Başkonsolosluğu bölümüdür. Meksika Başkonsolosluğu’nda vize bölümünde işlem yapacak olan kişilerin Meksika vize işlemi için randevu alınması zorunluluğu bulunmamaktadır.

 Meksika Başkonsolosluğu vize bölümünde işlem yapacak olan kişiler öncelikle Meksika’ya seyahat etmek için bir sebebe sahip olmalıdır. Bu sebebe uygun Meksika vize evrakları eksiksiz olarak hazırlanmalıdır. Hazırlanan Meksika vize evrakları Meksika Başkonsolosluğu yetkililerine teslim edilerek vize başvurusu yapılabilmektedir.

Meksika Başkonsolosluğu Randevu Bölümü

Meksika Başkonsolosluğu işlemi yapacak olan kişiler işlemlerini Meksika Başkonsolosluğu ile yapabilir. Meksika Başkonsolosluğu’nda işlem yapacak olan kişiler işlemlerini yapabilmek için randevu alınıp alınmayacağını merak etmektedir. Bu bilgi Meksika Başkonsolosluğu randevu bölümünden öğrenilebilir. Bu yazıda Meksika Başkonsolosluğu randevu bölümü hakkında bilgi verilmiştir.

Meksika Başkonsolosluğu’nda işlem yapacak olan kişiler, Meksika konsolsoluk işlemlerini Meksika Başkonsolosluğu’ndan randevu alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak bazı durumlarda randevu alınması zorunludur. Randevu zorunluluğu olduğu dönemde randevu işlemleri Meksika Başkonsolosluğu randevu bölümü ile yapılabilmektedir.

Meksika Başkonsolosluğu bazı dönemde randevu zorunluluğu getirmektedir. Randevu alınıp alınmaması gerektiğini belirleme yetkisi Meksika Başkonsolosluğu’na aittir. Randevu alınması zorunlu ise bu işlemler Meksika Başkonsolosluğu randevu bölümü ile yapılabilmektedir.

Meksika Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü

Meksika Başkonsolosluğu’nda pasaport işlemi yapacak olan kişiler bu işlemlerini Meksika Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü’nde yapabilir. Meksika Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü’nde işlem yapacak olan kişiler işlemlerini nasıl yapacağını merak etmektedir. Bu yazıda Meksika Başkonsolosluğu’nda pasaport işlemi yapacak olan kişiler için Meksika Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü hakkında bilgi verilmiştir.

Meksika Başkonsolosluğu Pasaport Bölümü’nde işlem yapacak olan kişiler aşağıdaki işlemleri yerine getirebilir.

 • Meksika pasaportunu kaybetmiş kişiler kayıp pasaport başvurusu yapacak yeni pasaport alabilir.
 • Pasaport süresi dolmuş olan kişiler yeni Meksika pasaport başvurusunda bulunabilir.
 • Yeni doğmuş kişiler için Meksika pasaport başvurusu yapılabilir.
 • Meksika ize başvurusu yapmış kişiler pasaportunu teslim alabilir.

Meksika Başkonsolosluğu pasaport bölümü randevusuz işlem kabul etmektedir. Ancak bazı durumlarda Meksika Başkonsolosluğu randevu zorunluluğu olabilir. Bunun için Meksika Başkonsolosluğu ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Meksika randevu zorunlu ise randevular Başkonsolosluk ile iletişime geçilerek alınır.

 

TOP